© Varna24.bg | | Минава 10 ч сутринта. Работен ден. Центърът на Варна е като пчелен кошер. Жужи от забързани хора. В туристическия информационен център срещу катедралния храм е спокойно. Пред вратата се е облегнал младеж и търпеливо чака летовници, на които да покаже забележителностите на Варна. Това е Жарон. Той е американец от Илинойс.В България е от две години, но не за първи път. От 2004 до 2006 г. е учил тук антропология и история. Сега има постоянна работа като учител в частно английско училище в морската столица. За първи път обаче се захваща с екскурзоводна работа. И то на доброволни начала.
Инициативата "Чужденци представят Варна и нейните забележителности" е на издателство "Сити гайд" и Съюза на екскурзоводите. Идеята е доброволци, които говорят свободно английски, немски, испански или руски да показват на туристите забележителностите на Варна.
Всеки понеделник и четвъртък точно в 10,00 ч Жарон, латвийката Линда и испанецът Алберто застават пред информационния център в очакване на екскурзоводната си мисия.
Имат два маршрута с продължителност около два часа. Началото и на двата е от катедралата. Първият минава през операта, драматичния театър, Морската градина и римските терми, а вторият през Археологическия музей и отново завършва в приморския парк.
За желаещите няма нужда от предварителна резервация. Екскурзоводите могат да се познаят по белите тениски с отличителните знаци на "Варна сити инфо гайд".
Лъчезарната усмивка на Жарон изгрява, щом заговори за Варна. "Преди да се върна отново в България през ваканцията на 2009 г., бях известно време в Сибир. Накрая вече просто исках слънце!", поглежда към небето младежът. Дошъл в морския ни град за малко, да се види с бившите си колеги от университета. В същото време кандидатствал за виза за Казахстан. Работата там обаче се провалила, а във Варна му предложили учителското място. Така кратката ваканция продължава и до днес.
"Харесвам Варна през лятото - с тълпите туристи и оживените улици.
Невероятно е колко хора виждаш тук по това време на годината!", възклицава момчето. Другото лице на града е от ноември до февруари. "Тогава се превръща в един призрачен град", търси точния израз за впечатленията си Жарон.
Любимите му места са плажът и Морската градина. У нас не харесва "чалга стайлинга". "Вкусът ви за модата е малко странен. Мислите, че се обличате добре, но това рядко е така. Не разбирам и момчетата с прически като на Соник Таралежа", продължава с критиките си американецът. Учениците му се оплаквали от други проблеми - дупките по улиците, кучетата и ромите. "Аз не шофирам и не съм имал проблеми с пътищата. Колкото до ромите, срещал съм се само с един техен представител и той беше студент по медицина в местния университет", казва Жарон.
Чувал е за тукашната бюрокрация, но е нямал много вземане-даване с нея. Въпреки това веднага се прехвърля в мислите си към Илинойс. "Там всичко е много по-организирано и тече в строг ред, докато тук служителите и цялата система работят едва ли не лежерно", изразява се дипломатично американецът. "Това е типично за Източна Европа, тук нещата са по-сложни. Трябва да питаш специално за всичко, иначе не ти казват", вдига рамене, сякаш все още недоумява.
Първата му екскурзия по проекта на "Варна сити инфо гайд" е с група австралийци. Показал им катедралата, Археологическия музей и някои от по-емблематичните сгради в града. "Обикновено туристите питат какво и кога е нормално да вечерят тук, какво правят варненци през зимата, какво могат да видят извън града."
Латвийката Линда е другият екскурзовод.
От есента на миналата година тя работи също като доброволка в неправителствения Обществен център за околна среда и устойчиво развитие във Варна.
Два дни от седмицата преминават за Линда на колела из града. Заедно с Илиян Илиев (председател на сдружението) извозват събраната разделно хартия от офиси, учреждения и училища. Това е първата масова инициатива във Варна за спасяване на дървета чрез събиране на употребена хартия. Тръгва преди повече от 10 г. и до днес е събрала над 300 съмишленици.
"Харесва ми, че участвам във всичко това. Особено когато отсреща ни казват: Хубаво е, че има хора като вас!" Щастлива съм, че мога да направя нещо добро за хората и за природата", казва 26-годишното момиче.
Въпреки че е у нас само от 9 месеца, вече се оправя доста добре с българския. Общителна е, обича новите запознанства и затова се включва в екскурзоводната инициатива. Любимите й места във Варна са Морската градина, центърът и Гръцката махала заради архитектурата на къщите. "Е, трябва им ремонт, но бих ги показала на туристите и в този вид", вмята Линда. Ако трябва нещо да скрие от чужди погледи, това са панелките в жилищните квартали и... мръсотията.
Много харесва нос Галата, откъдето се отваря панорама към целия град. Отива на къмпинг там с приятели през почивните дни.
Най-ценното, което латвийката е открила в България, са хората. "Не са много, но приятелите ми са най-добрите. Когато тръгвам за Латвия, ще ми бъде много трудно да се разделя с тях", въздиша момичето. Сред тях има не само българи, но и французи, испанци - студенти във Варна по програма "Еразмус", както и бразилският фотограф Цезар, женен за българка.
Някои от чуждестранните й приятели се замисляли да останат във Варна. "Например испанката, много й харесва тук, защото за нея е евтино и има партита."
Проектът на Европейскатадоброволческа служба, по който Линда е тук, е едногодишен. В замяна на труда, който полага по програмата, момичето получава квартира, курс по български и джобни около 320 лв. месечно. "За нови дрехи и обувки не стигат. Но ако не си всеки ден на бар, може да се живее нормално. Трябва да си правиш сметката", разсъждава Линда. Ако не успее да си намери работа в Латвия през септември, е склонна отново да стане доброволка. Но в родината си.
Източник: в. "Труд" |