Културата на плажуващите се повишава с всяка изминала година. Това съобщи пред телевизия "Черно море" д-р Иван Иванов, управител на ДКЦ1 "Света Клементина", здравното заведение, което е ангажирано с медицинското осигуряване на пясъчните ивици.
Все повече хора се съобразяват с флаговата сигнализация и табелите, повече се спазват и правилата за къпане, добави той. На този етап инцидентите с чужденци са малко повече, но това се обяснява с факта, че някои от тях не гледат или не разчитат добре указателните и предупредителните табели. В това отношение и туроператорските фирми могат да помогнат, смята д-р Иванов.
Преди време бяхме предложили да правим брошури със съвети за безопасно плажуване на различни езици, които да се предлагат от хотелиерите. Те също могат да поместват в дипляните си подобна информация за туристите.
Ако туроператорите помогнат, сериозните инциденти ще намалеят сериозно, убеден е шефът на ДКЦ 1 "Света Клементина". Той призна обаче, че в този период на юли плажовете са пълни 30-40%, с изключение на съботите и неделите, когато пращят по шевовете. Причината е, че туристите като цяло са по-малко за разлика от миналите години.
Сериозните инциденти до момента са няколко. Във вторник чужденец е пострадал на плаж "Нирвана" в курорта Златни пясъци. При жълт флаг той влязъл да се къпе навътре в морето и започнал да се дави. Изваден е навреме на брега и стабилизиран, след което се наложило да бъде поставен на системи. Друг инцидент, също с благополучен край, е станал край басейн в курорта Свети Константин до Варна. Летовник сбъркал посоките и се хвърлил по погрешка в плиткото, което му е струвало фрактура на шиен прешлен.
Пострадалият е обслужен намясто и насочен към неврохирургия. Като цяло травматизмът по плажовете е по-слабо изразен, няма колабирали от слънцето, убодени от морски дракони или ужилени от пчели, каза още д-р Иванов.
Той напомни, че медицинското обслужване по варненските плажове е безплатно. Хората се обръщат към медицинските пунктове най-вече за мерене на кръвното налягане и при сърдечни проблеми.
За десета поредна година осигуряваме медицинското обслужване на плажовете, натрупахме добър опит през годините, каза още д-р Иванов. През този сезон специализираните пунктове са 35 - в курортите Златни пясъци, Свети Константин и във Варна. За къпещите са осигурени 4 реанимобила, като единият се включва в спасителни операции при по-масови инциденти. По пясъчните ивици работят 10 реаниматори със специалност, близо 40 медицински сестри, шофьори и двама фелдшери. При нас няма текучество и недостиг на кадри, каза още д-р Иванов. Той добави, че от 2 - 3 г. се правят предложения до МРРБ и МЗ за промяна на наредбата за медицинското осигуряване на плажовете. Причината е, че нормативният документ е остарял и в него са посочени лекарства или консумативи, които отдавна са излезли от употреба. В нашите пунктове обаче разполагаме с най-съвременните лекарства и техника, бе категоричен д-р Иванов.
Той посъветва летовниците от други градове на страната при идване във Варна да си изберат временно общопрактикуващ лекар. За това е задължително да си носят здравноосигурителната книжка. Ако не направят временен избор, услугите във варненските лечебни заведения за доболнична помощ за тях ще бъдат платени, припомни д-р Иванов.