Д-р Лидия Маринова: Увеличаваме безплатните профилактични прегледи за децата
Всяка година стотици варненски деца преминават профилактични прегледи чрез безплатните общински здравни програми, като непрекъснато се стараем да разширим обхвата и да сме максимално полезни. Това заяви д-р Лидия Маринова, педиатър с над 30 години стаж, доскорошен председател на социалната комисия към ОбС и настоящ кандидат за общински съветник от листата на ГЕРБ.
"Община Варна води последователна политика в грижата за децата. За нас тяхното здраве е на първо място“, коментира д-р Маринова. По думите й от съществуващите 17 здравни програми само за първото полугодие са се възползвали над 8 200 души. Сред най-търсените са за профилактика на наднорменото тегло сред деца и младежи, за лечение на гръбначни изкривявания и плоскостъпие, за профилактика на детското зрение, дентално здраве, превенция на слуха. Програмите за възрастни хора дават възможност за профилактики на глаукома, на сънна апнея, гинекологични прегледи.
По думите на д-р Маринова общината грижовно подава ръка на семействата с деца със специфични потребности или забавяне в развитието. "Варна беше първата и единствена в България, която включи ранната детска интервенция като социална услуга, финансирана от местния бюджет. През годините станахме еталон за добри практики, но не спряхме дотук. Съвместно с Медицинския университет започнахме инициативата "Зеленият двор“ - за ранно разпознаване на симптомите на отклонения в развитието на децата. Разкрит бе и център за социална рехабилитация и интеграция за деца с аутизъм“, припомни д-р Маринова, която е член и на Консултативния съвет по ранна детска интервенция към УНИЦЕФ.
Тя посочи, че във Варна се предвижда изграждането на модерен комплекс за социално-здравни и образователни услуги за деца с увреждания и техните семейства. "В началото на годината с колегите в местния парламент гласувахме единодушно Община Варна да дари близо 2,5 дка имот на Карин дом за изграждане на нов терапевтичен център за деца с увреждания. Според решението на Общинския съвет фондацията се задължава да въведе комплекса в експлоатация до три години от сключване на договора за дарение, в противен случай общината ще си възстанови собствеността върху недвижимия имот“, припомни д-р Маринова.
Община Варна има дългосрочен ангажимент към децата с увреждания и тежки заболявания. "Доказателство за това беше отпадането на таксата за детска градина. Друго решение в тяхна подкрепа бе намаляването на цените на картите за градски транспорт. Придружителите на хората с увреждания вече ще могат да ползват месечни карти за всички линии на стойност 15 лв., безплатно ще продължат да пътуват децата и юношите до 18-годишна възраст с инвалидност от 50% до 100%. Напълно безплатна остава и възможността за придвижване в града чрез някой от 8-те специализирани микробуса, предназначени за хора с увреждания.
По думите й сериозен напредък е постигнат и по отношение на деинституционализацията на децата на територията на общината. Миналия месец във Варна затвори врати и последният дом за деца, лишени от родителски грижи. "Децата живеят в центрове при условия, близки до семейната среда. Имаме изградени девет центъра, шест от които са за деца с увреждания“, каза д-р Маринова и допълни, че приемната грижа също търпи развитие с разширяване на обхвата.
Като доскорошен председател на социалната комисия към ОбС д-р Лидия Маринова отчете, че във Варна се предоставят 59 социални услуги, от тях 27 са за деца, а финансирането на социалните дейности бележи устойчив ръст. "През 2015 г. социалната програма беше на стойност 12,8 млн. лв., а 4 години по-късно е 15,8 млн. лв. Очаквам тази тенденция да се запази през следващите години, което ще ни позволи да развием социалните услуги и да подобрим тяхното качество“, каза в заключение д-р Маринова, кандидат за общински съветник от листата на ГЕРБ, която е с номер 43 в бюлетината.