Д-р Иван Иванов каза, че вече са сключени договори с концесионерите за медицинското обслужване на 14 плажа във Варна и курорта "Св. св. Константин и Елена". Те са "Кабакум юг", на "Св. св. Константин и Елена" обектите са увеличени, като освен Военно-почивния дом, който бе единственият досега обект в курорта, са включени плаж "Азалия", Голям плаж "Сириус", плаж "Естрея", Малък плаж и Малката Ривиера под Гранд хотел "Варна". Във Варна екипи ще има на буните 2 и 3, буните - Зоната, Офицерски плаж, Рибарски плаж, Централен плаж, Южен плаж и един пункт е предвиден за плажа в кв. "Аспарухово". Този сезон ще работят 5 лекари, 4 фелдшера и на смени 15 медицински сестри, както и двама шофьори за двете линейки - едната за Варненските плажове и втората за курорта "Св. св. Константин и Елена". 40 % от медиците са от ДКЦ I "Света Клементина", а 60 % са външни специалисти от други здравни заведения. За първа година те ще работят след полагането на изпит за оказване на спешна помощ при водни инциденти, за което бе проведен обучителен курс в лечебното заведение и участниците получиха специален сертификат от Медицинския университет.
Медицинските екипи работят в тясна колаборация със спасителите, както и с колегите си от Центъра за спешна медицинска помощ във Варна. В повечето случаи те се справят с индицендите на плажната ивица, като практиката показва, че неведнаж са връщали към живота дори изпаднали в клинична смърт. След възстановяването на пострадалите при нужда линейките на "Бърза помощ" ги транспортира до болничните заведения УМБАЛ "Света Марина", МБАЛ "Света Анна" и ББАЛ при ВМА - Варна.
На видни места са дадени указанията за ползването на плажа и влизането в морето, които трябва да се спазват, като къпането във водата трябва да става само в охраняеми зони с наличието на спасители и при позволяващ това флаг за вълнението на морето. Освен това деца до 14 години трябва да бъдат с възрастен придружител. Много често обаче те са сами, а има и случаи, когато майки оставят невръстните си деца край вълните, докато си пият кафето в близкото заведение и поради тази причина често стават инциденти и с 2-3 - годишни деца, както сочи практиката през летния сезон, каза още д-р Иван Иванов. Специалистите предупреждават хроничноболните летовници да внимават с излагането на слънце, защото едни от най-срещаните състояния са колабиране след обезводняване, хипертоничните кризи, дори инсулти и инфаркти. Нерядко се срещат и алергични реакции, преохлаждане от рязко влизане в студената вода или давения след прекомерна употреба на храна и алкохол, припомни д-р Иванов. Радостен е фактът, че през миналия сезон не е допуснат нито един инцидент с летален изход на охраняем плаж. 45 % от спасените през сезон 2008 са деца, а с летален край е имало само пет инцидента на неохраняеми плажове, като въпреки това там са се отзовавали медицински екипи и са прилагали всички възможни реанимационни мероприятия, сподели в заключение д-р Иван Иванов.