"Вече е реализиран проекта за социализация на големите Римски терми и това ще бъде посоката, в която ще работим през следващата година и половина до началото на сезон 2017.
Ще успеем да стартираме социализацията на всичките шест културно-исторически обекта, за които през октомври миналата година получихме право на управление. Това са терени от 291 дка в местността "Аладжа манастир", Римските терми на Одесос, Римската баня, Епископска базилика на Одесос, Варненският енеолитен некропол и Княжеският манастир. С предоставянето им на общината ще е възможно опазването на разкритите археологически ценности, ускоряването на проекти за тяхното експониране и социализация и организиране на културни събития на открито.
Реализацията на проекта ще се осъществи със средства от бюджета и по различни европрограми. Трябва да социализираме и популяризираме тези обекти, да направим така, че туристите, които идват във Варна да има какво да видят и отнесат като спомен у дома си.
Утре пристига министъра на културата Вежди Рашидов, с който ще обсъдим освен всичко друго и съдбата на т.нар. дупка, зееща в сърцето на града. Трябва този дългогодишен проблем да бъде разрешен. Вярвам, че с усилията на държавата тази зона да се превърне в част от пешеходния ринг града. Там да бъде развит един музей на открито и атрактивна сцена. Това трябва да е естествената връзка на пешеходната зона към големите и малките Терми и зоната на пристанището. Идеята на пешеходния ринг е да осигурим на гостите и туристите във Варна лесен и достъпен маршрут до културно-историческото ни наследство, до музеите, галериите, до забележителностите и по този маршрут лесно да могат да се запознаят с красотата на Варна. Пешеходния ринг обхваща доста широка зона, от Катедралата, до Фестивалния комплекс, през Морска градина до Военноморския музей, зоната на пристанището", сподели по време на церемонията кмета на Варна Иван Портних.
"С новите допълнителна атракция за туристите със сигурност Варна ще привлече много повече вниманието към града и вярвам, че всички стотици хиляди туристи, които очакваме за летен туризъм ще имат възможност и за допълнителни забавления. Нещо, което на нас ни липсваше и до момента в предлагането на целия туристически продукт. Затова Министерството на туризма от самото си създаване заложи на културно-историческия туризъм. Създадохме културно-исторически дестинации, където Варна заема ключово място в две от тях. Едната е морските крепости на България по цялото Черноморие и другата Столиците и градовете на българските царе и патриарси", каза при визитата си министъра на туризма Николина Ангелкова.
Тя сподели още, че вече се работи по проекта за легендите на България.
"Във всеки един град подготвяме най-важната легенда. За Варна ще бъде трудно, защото има много какво да се покаже, но се надявам това да е първата стъпка към туристическия продукт да добавиме и усещането за нашето минало, древност и традиции. Това кара всички нас да искаме да се запознаем с това какво се е случвало по нашите земи. България е кръстосана от седем епохи и е единствената държава, където при археологически разкопки се открива дух на различни цивилизации. Тук е най-старото обработено злато в света. Затова всичко, което има сме длъжни да популяризираме.
Не случайно направихме всичко възможно България да бъде първата държава, която да бъде домакин на Световен конгрес, който ще събере 40 министри в сферата на туризма и влязохме в календара на световната организация по туризъм.
Факта, че успяхме да се преборим с всички държави говори за това, че ние сме държава с богата история, но трябва да популяризираме всичко това на света. За всичко това подготвяме изложби и специален базар, на който да се представят занаяти и традиции.
Стартирахме с 52 легенди за България. Очакваме до средата на юли-август да сме приключили с концепцията за да можем в края на тази и в началото на следващата година да започнем всяка седмица да излъчваме по една легенда. Оформяме всичко това в книжки, за да може към продукта да има и материали, включително и в карти. Правим една голяма интерактивна карта, която да обхваща тези 8 туристически дестинации, които сме начертали и към тях допълнително съответната легенда. Това ще бъде допълнителна част към туристическия ни продукт. Защото ние сме длъжни да използваме това, което природата и историята ни е дала, за да привличаме целогодишно туристите, които идват у нас, особено по Черноморието, каза още министър Ангелкова.
От 19 часа на входа на Морската градина започва музикално-артистична програма. В нея ще участват представителните състави от Национално училище по изкуствата "Добри Христов" - Варна, които ще демонстрират най-доброто от инструменталния и вокалния фолклор от различните области на страната. В програмата са включени още вокална група "Бънджи сингърс", танцов ансамбъл "Зорница", балетно студио"Звездна дъга" и ансамблите "Сребърни звънчета" и "Звездни струни" при Общински детски комплекс. Гостуват "Дийп Зоун Проджект", а водещ ще бъде актьорът Станимир Гъмов.