Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Данаил Папазов: Приватизация на пристанище Варна не може да бъде направена
Автор: Екип Varna24.bg 12:02 / 28.05.2011Коментари (0)1151
© Varna24.bg
Приватизация на пристанище Варна не може да бъде направена, защото земята, на която се намира портът, е публично-държавна собственост и тя не може да бъде приватизирана. Това каза изпълнителният директор капитан Данаил Папазов. Под формата на концесия може да бъде приватизирана дейността, която се извършва на територията на пристанището.

Териториите могат да бъдат дадени на оператор чрез концесия, който да извършва товарната дейност. С всяка изминала година контейнерните превози повишават процента от общо превозваните товари по море, каза още Папазов. Трендът е особено висок за района на Черно море, където през последните години ръстът на контейнерните превози е стабилен и е над 20%.

"Положението в България е същото, но българските пристанища изостанаха с реновиране на своята инфраструктура и съответно от конкуренти пристанища като Истанбул, Констанца и Одеса", допълни Данаил Папазов. С плановете, които са направени за бъдещото развитие на пристанище Варна и на Бургас, конкуренцията може да бъде достигната и българските портове да заемат подобаващо се място в пазарната ниша в Черно море. Пристанище Варна е държало между 6 и 10% от пазарния дял при обработката на контейнери в Черно море. През последните години процентът е паднал до 6.

Стоките за износ на пристанище Варна са с различни направления. Зърнени храни се изнасят за Северноафрикански държави и Западна Европа - Португалия, Испания, Кипър, Мароко и Тунис. Много голям дял от торовете отиват за Азиатските страни, Пакистан, Иран и Южна Америка. Заводът в Девня е един от най-големите клиенти на пристанище Варна. Содата, която се изнася от завода, е в рамките на 1 млн. тона и е предназначена за страни като Турция, Италия и Южна Америка. Традиционно вносът е най-голям от Китай и е главно от стоки за бита и широка употреба. Главно от Западна Европа, Япония и Азия пристига оборудване за ветрогенератори и различни машини.

Източник: Радио "Фокус"








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: