Деца и възрастни от Варна изучаваха тайните на лечебните растения в "Училището за билки"
Повече от 4 часа деца и възрастни от Варна изучаваха тайните на лечебните растения в "Училището за билки“, което отвори врати на Еньовден в Музея по история на медицината. Знанията за разпознаване, бране, съхранение, безопасна употреба и въздействие върху здравето на билките предадоха доц. Илия Желев – ръководител на учебния сектор по фармакогнозия и фармацевтична ботаника и ас. Галина Димова към Факултета по Фармация в МУ-Варна. Освен обучителните модули, по време на празника бяха организирани творчески билкови работилници, викторина с награди и богата културно-артистична програма.
Преди училищният звънец да даде началото на образователните занимания, празникът Еньовден бе открит с "Душа на самодива“ в изпълнение на талантливите Моника Парушева и танцьорите от ансамбъл "Диана“ към МУ-Варна, а доц. Емануела Мутафова приветства всички присъстващи. Организатор на празничното събитие "Училище за билки на Еньовден“ е Медицинският университет с подкрепата на фонд "Култура" на Община Варна.
"Еньовден е един от най-значимите празници в българския народен календар и семействата трябва да направят всичко възможно да приобщят децата колкото може по-близо до природата.“ Това каза доц. Илия Желев. "С радост забелязвам, че децата проявяват интерес и бързо възприемат наученото. Опитваме се да покажем и на родителите им, че от детството е добре да запознаят малчуганите със свойствата на билките – коя за какво помага. Билките помагат за лечение на хронични неостри състояния и за превенция, като предците ни са ги използвали от векове. Трябва да знаем обаче, че действието на лечебните растения не е бързо като при лекарствата. Ако ни боли глава например, отиваме в аптеката и си купуваме хапче. Знаем, че то ще подейства веднага. Билките обаче действат в по-отложен период във времето. През лятото вместо чайове, могат да се ползват студени извлеци. Не бива да забравяме, че подправките, които използваме на ястията си, също са билки и макар в по-малко количество, те също ни въздействат и лекуват“, обясни също доц. Желев.
По време на училището, посетителите научиха, че билка не се къса с ръка, а се подрязва с ножичка, за да не се изтръгне коренът ѝ, като стръкчето растение трябва да е около 25 – 30 см. След набирането, се връзва на малки букетчета и се изсушава бавно надолу с цвета или в специални сушилни. Посетителите се запознаха със свойствата на отделните билки, как се приготвят чай, маслен извлек и други билкови продукти. Всички посетители имаха възможност да получат информационни карти за 20 вида билки, които се срещат по Северното Черноморие, както и пресни билки, които да изсушат у дома. В "Училището за билки“ бяха приготвени и етикирани стъкленици със сушени билки, с които ще бъде обогатена експозицията на аптеката в Музея по история на медицината във Варна.