© Черно море | Деца от СОУПЧЕ "А.С.Пушкин" разказаха приказка с рисунки с помощта на библиотекарите от Детския и средношколски отдел на РБ "Пенчо Славейков".Учениците от III и IV клас разбраха що е то - камиши бай театър. Училище "А.С.Пушкин" е един от партньорите на библиотеката в проект по програма Еразъм +, който цели да насърчи разказвателните умения на децата. Инициативата обедини институции от България, Португалия, Австрия, Полша и Кипър. "Използваме различни форми на театър, за да насърчим и стимулираме децата да разказват, да изразяват своя прочит върху дадена история, да пресъздават, да фантазират словесно. С деца от училища и детски градини във Варна разработихме сценки в различни жанрове - драматичен и куклен театър, пантомима, а най-интересен за тях беше почти непознатият в България японски рисуван театър - камиши бай. Децата се запознаха предварително с приказката, която трябваше да представим по този нетрадиционен начин. След това нарисуваха по една или две рисунки с различни сцени от повествованието.
Финалният етап беше представлението, в което те бяха главните участници и показаха своите творби. Най-важно за нас беше в края да поговорим с тях и да ги насърчим да разкажат какво са разбрали и какво ги е впечатлило най-силно от приказката" - разказа за вестник "Черно море" Юлка Николова - завеждащ "Детски и средношколски отдел" в РБ "Пенчо Славейков".
Приказката, която децата представиха беше португалска и се нарича "Рибката, която откри морето". В нея се разказва за една малка рибка, която напуска тесния аквариум, в който живее и тръгва на пътешествие, за да достигне до морето. В приключенията тя се сблъсква с котка, албатрос и други герои.
На въпрос какво ги е впечатлило най-силно в приказката, децата отговориха: "...че котката не е изяла рибката и накрая станала вегетарианка".
"Основната идея, заложена в тази история е, че човек не трябва да се ограничава в рамките на собствения си малък свят, с който е свикнал и в който живее, а да търси непознатото" - каза Юлка Николова. Децата изразиха възхищението си, че малката рибка е проявила смелост да се пребори с всички препятствия по пътя, за да постигне целта си. "Когато се стремиш и насочиш силите си в правилната посока почти винаги нещата се получават", заключи уверено малко момченце от последния чин в стаята на IV а клас.
Рисунките на учениците от СОУПЧЕ "А.С.Пушкин" по приказката за малката рибка ще бъдат изложени в Детския и средношколски отдел на РБ "Пенчо Славейков". Те ще бъдат сканирани и ще бъдат изпратени и до участниците в проекта от Португалия, Австрия, Полша и Кипър, за да могат и децата в техните страни да им се порадват. В Австрия драматизацията на учениците е по българска приказка. Те се казва "Приятели" и е написана от 11-годишната Рая Демирева от Варна, ученичка в Природоматематическата гимназия. В нея се разказва за едно малко жабче, което търси и намира приятели. Всички истории са свързани с водата, която е голямата тема в проекта с нейното екологично, стопанско и символно значение.
Източник: Черно море |