Деца от малцинствата във Варненско изучават театър, дизайн и сценография
200 млади хора от Варненска област ще изучават театрално майсторство, ораторско изкуство, поезия, музика, сценични танци, дизайн, сценография, фотография и приложни изкуства. Това ще става в творчески ателиета, организирани от Сдружение "Наш свят“, бенефициент на проект “Културният свят достига до всички“ на Програма, финансирана от от европейското икономическо пространство и Министерство на културата на България. Партньори са училищата в село Синдел и град Игнатиево, където преобладават ученици от ромското малцинство, стана ясно на пресконференция във Варна, предаде репортер на Varna24.bg.
Проектът представя интердисциплинарен подход за информиране широката общественост за културата и изкуството на етническите малцинства с фокус роми от Североизточна България.
Създадените по време на ателиетата творчески продукти, ще бъдат представени на пътуващ фестивал "Моят свят е и твой“. В пърформативен спектакъл "Аз съм – аз мога“, създаден от професионални артисти и целевата група, ще се пресъздаде по нов, оригинален начин български национални обичаи.
Проектът предвижда оборудване на училищни радиа в двата образователни центъра, партньори от целевите места за интервенция – СУ "Св. Св. Кирил и Методий" село Синдел и СУ "Св. Св. Кирил и Методий" град Игнатиево, в които младите хора ще бъдат обучавани в медийна грамотност, като сами информират за своята идентичност и културни ценности.
В рамките на проекта ще се организира конференция на тема "Идентичност и публики: културният свят достига до всички", работеща в няколко панела: "Идентичност в епохата на глобализацията и дигиталните технологии“, "Детската публика: нови подходи за по-добра рецепция на артистичните продукти“, "Добри практики за културен достъп при деца от малцинствата“.
Проектът е стартирал в началото на годината и ще продължи до февруари следващата година. Вече учениците, обхванати по проекта, са изрисували цветен килим на стълбите на училището в град Игнатиево.
Проектът цели социално културно етническо сближаване между мнозинството и етническото малцинство, чрез колаборацията на професионални артисти с ромски младежи чрез средствата на изкуствата. Младите хора ще имат достъп до професионално изкуство и култура и възможност за разкрият своите заложби и нагласи за творчество.
Чрез синтез на театър, музика, танц и аудиовизуални изкуства и оригинални форми на самоизява на деца и младежи от ромския етнос, проектът ще допринесе за създаване на нови културни събития и модел за въвличане на нови млади публики от етническите малцинства в местния културен живот, съобщи още на пресконференцията днес Светла Панева от Сдружение "Наш свят“.