Малките пространства се търсят най-вече за продажба на кафе, цигари, алкохол и захарни изделия. По-големите търговски площи са желани от хипермаркетите, които искат да открият свой "експрес" формат в центъра на Варна. "Под 300 квадрата веригите за хранителни стоки не ги устройват, а такива свободни помещения в идеалния център няма", категорична Георгиева. Според нея минимаркетите са на мода именно защото няма място за големите вериги.
Същевременно ситуацията на пазара на търговски площи във Варна съвсем не е розова. На централната улица се виждат по-малко табелки "Дава се под наем" и "Продава се" в сравнение с пика на кризата, но това се дължи на доста по-ниските наеми в сравнение с минали години, смята Георгиева.
"В централната част масово си предоговориха наемните цени. Този, който не е свалил наема, стои празен. Това важи и за моловете", коментира специалистът. По думите й наемите на пъпа на Варна вървят около 20-25 евро/кв. м.
"Има доста празни площи в центъра на Варна. Аз самия давам по наем едно помещение от доста време", сподели пред Дарик инж. Николай Николов, мениджър недвижими имоти.
Наемите на по-ниските нива са стабилизирани и не се очаква нов спад, прогнозира още инж. Николов. Неговите наблюдения са, че в центъра инвеститорите реализират доста по-трудно магазините си, отколкото жилищата над тях.
"Поради това, че трудно ги продават или не могат изобщо да ги продадат, ги дават под наем на цени, които могат да се плащат. При жилищата нито един инвеститор няма интерес да го построи, за да го дава под наем", добави Николов.
Брокерите са единодушни, че моловете изместват търговските ни улици. Същевременно площите по главната улица ще продължат да държат цена. Причината е, че освен магазини по Ларгото има още клонове на банки, офиси на мобилните оператори, които имат интерес да са в центъра на Варна.