Т. Ушев: " Открих Котарашки преди няколко години. "Първият му албум, "Опа, хей", веднага ме грабна с интелигентното си, даже иронично отношение към балканската традиционна музика. Докато работеше по новия си албум, ми писа: "Би ли направил клип за нас?", и прати две парчета. Ахнах. В момента, в който чух едното, плочата се завъртя пред мен. Останалото беше само въпрос на три седмици рисуване (с помощта на десетгодишната ми дъщеря, която нашари няколко винила, вдъхновена от това, което правя...)"
Впечатлен от музиката, аниматорът, който от дълги години живее и работи в Канада, пише и кратък разказ. Части от него са отпечатани върху обложката на албума. Образи на котки, кучета и всякакви други танцуващи фантастични форми, създават усещането за експресионизъм и сюрреализъм в стил Ушев, съчетан с етноритми. Картините оживяват от завъртането на грамофонните плочи. Различните скорости на стария "Викинг" са използвани за създаването на движението.
Т. Ушев: "Отдавна не бях изпитвал толкова радостно усещане от създаването на нещо и мисля, че то се предава - няма фестивал, на който да съм пратил този "филм" и да не са го приели. Нещо повече - вече не го пращам, сами си го искат."
Графически, при създаването на "Демони", Теодор Ушев е използвал принципите на старата техника "зоотропна анимация".
Какво представлява зоотропът? Това е апарат за демонстрация на движещи се изображения. Илюзията на движението се създава от много бързото последователно редуване на статични картини. Първият известен зоотроп е създаден още през 180 г. от Новата ера в Китай. Изобретател на съвременния прототип е британският математик Уилям Хорнър, който създава апарата през 1833. Ученият го нарича "Дедалеум" в чест на Дедал и "Колелото на дявола".
Действието на зоотропа е основано на ефекта на непрекъснатостта и на неспособността на човешкото зрение да възприема бързо движещо се тяло в реалната му форма. Окото задържа в себе си по-дълго изображението, отколкото то трае в действителност. Чрез много бързото движение картините преливат една в друга, накрая се сливат напълно и така се създава живата, движеща се картина. На този принцип са създадени съвременният кинематограф и мултипликацията.
Теодор Ушев ще представи още една своя творба на 8-мия Световен фестивал на анимационния филм - "Славеи през декември". За разлика от веселите и забавни "Демони", вторият филм, който е документален, е в познатия драматичен стил на автора. Анимацията е рисунка върху хартия и е пътуване в спомените и реалността. Какво ще стане ако славеите не отлетят на юг и вместо с пеене започнат да се занимават с нещо друго? Дали невинността е единственото спасение за песента им? Славеи през декември няма. Това, което си отиде, е само историята на нашето начало и на нашия край. Музиката във филма е на Спенсър Круг. "Славеи през декември" ще се състезава в категорията "Късометражни филми".
Още по темата (13): | |