© | Шансовете за съставяне на правителство клонят към нула и в най-скоро време Народното събрание ще бъде разпуснато. Сегашният парламент върви към своя финал и следващата година ще има предсрочни избори, заяви в студиото на Дарик варненският депутат от ГЕРБ Павел Христов. Според него оставката на кабинета "Борисов" е била логичен ход след загубата на президентските избори. "На втория тур се видя, че нашите гласоподаватели в голямата си част са ни подкрепили, но тези на коалиционните ни партньори подкрепиха опонента ни. Това е вот анти системата и анти ситуацията, но е друг въпрос дали ГЕРБ ги олицетворяват. Не само ГЕРБ носи отговорността, но и коалиционните ни партньори. Беше недопустимо да управляваме в този формат и да си заровим главите в пясъка, като твърдим, че всичко е наред. Очевидно не е наред", коментира Христов.
Депутатът смята, че Цецка Цачева е била достоен кандидат, но вероятно са били допуснати грешки в презентацията й и подхода. Нейната номинация била обявена дни преди началото на предизборната кампания, за да не се пречи на работата на Народното събрание.
"Всяко едно изкарване на кандидат от действаща система щеше да е проблем за системата и можеше да доведе до криза в парламента. Смятахме, че всеки един от номинираните може да изпълнява функциите си до последния момент и подходихме отговорно. Всеки от нас е огорчен, че не постигнахме победа. Много от нещата, изговорени за Цецка Цачева, бяха недостойни и граничеха с лъжата", добави Павел Христов. Той е категоричен, че след изборната загуба няма процеси на разпад и отлюспване в ГЕРБ.
Провеждане на изборите заедно с референдума е причината за успеха му, както и за успеха на популизма, коментира народният представил. Той се обяви твърдо "за" мажоритарната система, но смята, че тя няма да доведе до добри процеси, а 60-70 % от гражданите няма да бъдат представени в парламента.
Според Христов сегашният парламент, който най-рано може да бъде разпуснат на 22 януари след встъпването в длъжност на Румен Радев, може законодателно да се справи с въвеждането на новата системата. Проблемът обаче идвал от това кой да направи районирането, за да не останат съмнения в обществото.
Намаляването на партийните субсидии на 1 лев за глас ще вкара всички партии в зависимост, убеден е Христов.
"ГЕРБ с 1,1 млн. гласа ще получи 1,1 млн. лв., с които няма как в 265 общини да се развива партийно представителство и сумата да стига за провеждане на избори".
Ако предсрочните избори бъдат проведени по пропорционалната система, в парламента ще влязат нови формации като тази на Веселин Марешки, прогнозира Павел Христов.
Според него обаче нито една партия няма да може да управлява сама. На този етап нямало тенденция ГЕРБ и БСП да сформират коалиция. |