Какви компенсации се предвиждат за общините във връзка с резкия скок на сметките за улично осветление при липсата на приет държавен бюджет за 2022 .
Този въпрос отправи народният представител от ПГ на ГЕРБ/СДС от Варна Славена Точева към министъра на енергетиката
Александър Николов по време на петъчния парламентарен контрол.
Тя посочи, че според нейно проучване, а и според актуална информация от медиите, осигурените до момента компенсации не покриват двойно и тройно по- високите сметки. "Кметове на варненски общини започнаха да въвеждат режим на тока за уличното осветление и като пример ще Ви дам общините Вълчи дол и Аврен, в които предстои след полунощ улиците да са тъмни“, каза варненският депутат.
В отговор министърът припомни за програмата за компенсиране на небитовите крайни клиенти на еленергия, вкл. и общинските администрации, приета от служебното правителство ва 26 октомври м.г., според която те бяха компенсирани с фиксираната сума от 110 лв.на мегаватчас без ДДС до 31 октомври и продължена до 31 декември с фиксиран нов резултат на база реални пазарни цени - 128.98 лева на мегаватчаса, без ДДС. "Вече е взето решение за продължаване на подпомагането през първото тримесечие на 2022г.- с 189.59 лева на мегаватчас, но не повече от 250 лева на мегаватчаса“.
Новата програма тепърва трябва да бъде одобрена от ЕК и приета с решение на МС, но кога, министър
Александър Николов така и не уточни . Репликата на народния представител не закъсня: "докато очакваме одобрение и решение, улиците в България ще стават все по-тъмни, ще продължава да се увеличава битовата престъпност, която през последните месеци и без това расте“.