Отпадъци в канала, който тече по "Струга", се изхвърлят на много километри от "Максуда". Освен от полиетиленовите бутилки варненци най-често се освобождават от ненужните автомобилни гуми, старата покъщнина и износените дрехи. В северната част на канала водите са много бързи. При проливни дъждове заради големия водосборен район и наклона водните талази завличат дори строителни отпадъци в района на автогарата. Оттам започва истинското целогодишно замърсяване. И в момента около моста на булевард "Владислав" може да се види какво ли не, включително и домашни черги. По време на летните горещини вонята около автогарата е непоносима. За последните години северната част на канала е почиствана няколко пъти, но там отпадъците са малко. Истинският вонящ ад започва на стотина метра от частната автогара. През лятото дерето обраства със зеленина и мръсотията по бреговете за месец-два се скрива.
От десетилетия никой не е успял да се пребори с местното население. Всеки ден те изхвърлят купища боклуци по двата бряга на дерето. По левия камарите са високи като в сметището край Въглен. Пороите отвличат полиетиленовите бутилки на дъното на дерето. Оттам те отиват в езерото и по двата канала стигат до пристанище Варна-изток, морската гара и залива. Каналът в района на железопътния мост, който е на стотина метра от езерото, и днес е вонящо водно сметище. На метри от него всеки ден в минералния каптаж се къпят десетки ромски деца.
За почистването на няколкокилометровото сметище на канала в "Максуда" ще са необходими милиони левове. Заради много стръмните брегове използването на техника е почти невъзможно. Боклуците трябва да се събират на ръка, което ще излезе солено на варненските данъкоплатци. Много милиони ще глътне и укрепването на рушащите се от десетилетия брегове, но и това трябва да се извърши. Преди години общински съветник предложи край дерето да се издигне солидна и висока метална ограда, за да не могат ромите да изхвърлят боклуците си, но тогава му се изсмяха. Годините показаха, че това трябва да стане. Не е изключено европейски експерти да се натъкнат на най-голямото варненско сметище. За да са чисти двата канала, езерото и заливът, отпадъците в района на бившия Карабоклук трябва да бъдат ликвидирани.
Източник: в. Народно дело