По Северното Черноморие също има какво да се види, дори е по-интересно от юга, твърдят запалени гмуркачи. Дъното на морето от Шабла до Варна е осеяно със 110 потопени съда от Втората световна война. Около нос Калиакра и по на север има и няколко подводници. Не са малко останките и от по-стари кораби, свидетелстващи за оживената морска търговия по тези места назад във времето. Сред красотите, на които се радват любителите гмуркачи, са и някои видове риби, както и интересни подводни рифове. Удоволствието да си направите снимка под водата струва 50 лв., защото подводната фотография е изключително скъпа.
Шабленският район е изключително богат на подводни археологически обекти. Затова кметът Красимир Кръстев се надява скоро в морския град да има Център за подводна археология, който е и част от Общия устройствен план на морската община. Кръстев, който също е водолаз инструктор, споделя, че по непотвърдена информация в района има следи от най-ранните навигационни периоди на човешката история - съдове с дървени сглобки. Голяма част от находките все още не са проучени.
Самолетът на Тато, който бе потопен на около 2 мили от брега на курорта "Св. св. Константин и Елена" край Варна, се радва на небивал интерес от любители на подводните приключения. Обмисля се създаването на специален сайт, който да рекламира морското приключение. Потъналите в Черно море кораби пък ще бъдат описани в луксозен атлас, който ще бъде издаден за празника на Варна.
За големия интерес към новия подводен риф допринася и историята на самолета. Потопеният ТУ 154 е произведен през 1971 г. Летял е до Мексико и Куба. Негов пилот в продължение на 20 години е полковник Димитър Антонов. Последният си полет машината е извършила на 16 септември 1999 г. от София до Варна. В началото на 2008 г. "Хемус ер" предостави безвъзмездно "пенсионирания" ветеран на бившия държавен глава на сдружението "Блек сий дайв Одесос", чийто председател - фотографът Орлин Цанев, е главният инициатор за превръщането на машината в изкуствен риф. Затова се вдъхновил от филм по тв канала "Дискавъри".
Корпусът на Татовия Ту 154 е висок около 11 метра и с дължина от 48 м. С разперени криле достига 39 метра, а теглото му е около 30 тона. Като подводна атракция той може да бъде разгледан напълно безплатно, стига любителите на приключения да имат необходимата екипировка. Ако се потърсят услугите на водолазните центрове, те могат да осигурят и транспорт и задължителното оборудване за подводните изживявания. Придвижването с лодка от Варна до подводния риф е към 50 лв. на човек за група от поне 10 души. Наемът на оборудването, заедно с кислородната бутилка, излиза около 30 лв. Гмурканията обикновено са с продължителност от по 40-50 минути, като времето е напълно достатъчно да се задоволи любопитството на всеки.
Източник: в. "Стандарт"