Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Дигитализират библиотечния фонд на МУ-Варна с близо 1,5 млн. лв.
Автор: Екип Varna24.bg 10:54 / 26.02.2013Коментари (0)970
©
Бивши и настоящи студенти от
МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Проектът "Преустройство и модернизация на библиотеката и осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания при Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"- Варна", който висшето учебно заведение спечели преди две години по Оперативна програма Регионално развитие, вече е на път да се реализира в своя завършен вид. Общата стойност на проекта е 1 413 827,41 лв., 95% от които са безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие (85%) и от държавния бюджет (10%). Финансовото участие на МУ- Варна е в рамките на 5%.

Над 4500-те студенти, докторанти и специализанти, които се обучават в момента във висшето учебно заведение (учебната 2012-2013 година), ще могат да ползват дигитализирания фонд на библиотеката от електронни читални чрез централизирана библиотечна система, включваща централната библиотека и трите отделни ремонтирани и преустроени филиала - във Факултета по дентална медицина, в Медицинския колеж и в УМБАЛ "Св. Марина". По този начин ценни книги и статии в единични екземпляри, ще бъдат не само съхранени, но и достъпни за ползване от няколко читателя едновременно.

До дигитализирания библиотечен фонд ще бъде осигурен достъп и на хора с увреждания, посредством изградената подходяща инфраструктура и внедрените помощни технологии. Оборудвани са специализирани работни места със софтуер за екранно четене, синтезатор на реч и настолен скенер за сканиране и четене в реално време на книжни единици, които все още не са дигитализирани.

С персонална магнитна карта, изработена на място в централната библиотека, читателите се идентифицират за физически достъп до всеки един от филиалите на библиотеката, оторизират се като читатели пред специален терминал за самостоятелно обслужване, чрез който ще могат сами да заемат или връщат литература. На следващ етап магнитната карта ще им дава възможност и за безплатно разпечатване на определен брой копия, заложени като кредит през системата за управление на печата.

Тенденция и крайна цел е библиотеката да бъде на разположение на студенти и преподаватели 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Автомат за денонощно връщане на книги дава възможност на читателите да връщат заетата литература денонощно, независимо от работното време на библиотеката.

Информационен киоск във фоайето на сградата на Ректората ще дава възможност след идентификация да се извършва автоматизирано търсене в електронния библиотечен фонд - за справки, заявки за заемане, както и за достъп до друга полезна информация като програми на учебни занятия, графици на контролни и изпити, резултати, съобщения от университетската администрация.

В електронните читални потребителят работи на своята настолна машина, но същинската обработка се извършва на обезпечаващия централизираната библиотечна система сървър. Компютрите нямат оптични устройства за работа с медии (CD, DVD). Оборудвани само с необходимите портове за връзка към локалната мрежа и Интернет, те нямат възможност за запис на дигитална информация на външни носители, с което се гарантира защита на авторските права от разпространение на дигитализирания библиотечен фонд. За физическата защита на фонда са внедрени системи за контрол на достъпа на радиочистотен принцип, както и видеонаблюдение.

Към момента тече последният заключителен етап, в който се финализира процесът на цялостното обвързване между отделните компоненти на автоматизираните вече библиотечни процеси. До две-три седмици ще приключи и електронното маркиране на библиотечния фонд с RFID тагове за автоматичното разпознаване на книгите при заемане и връщане. Продължава процесът по дигитализирането на част от книжния фонд на библиотеката с високоскоростен роботизиран скенер с автоматично разлистване на страниците. В ход е и обучението на библиотечните специалисти и потребители на електронни услуги.

Проектът за преустройство и модернизация на библиотеката е част от цялостната стратегия за развитието на Медицинския университет във Варна, която бе начертана от новото ръководство с встъпването в длъжност на ректора проф. д-р Красимир Иванов дмн, през март миналата година. В основата на тази стратегия е модернизация и оптимизация на всички сфери от образователно-учебния процес, с което се цели постигане на безкомпромисно качество на образованието и обучението и по-голяма гъвкавост и ефективност на административното обслужване.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Криско прави център за деца със специални нужди
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: