Над 100 пациенти на Очната болница във Варна са изследвани с прецизна медицинска апаратура - дигитална камера, която прави снимки на очното дъно и изследва за съдови и дегенеративни заболявания на ретината. Техниката е дарение от японския посланик Н. Пр. Цунехару Такеда и е на разположение в здравното заведение от ноември, миналата година. В понеделник - на 2 февруари, японският посланик ще бъде на посещение във Варна и ще открие новата придобивка. Д-р Зорница Златарова, която завежда консултативния отдел за лазерна микрохирургия в Очна болница, посочи, че дигиталната камера е ценен помощник при диабетната ретинопатия, която води до слепота при млади хора в работоспособна възраст. При хора над 60 години с нея се прави изследване за друго тежко заболяване - дегенерация на макулата.
С цветна снимка на окото "се улавят" венозни, артериални тромбози и други заболявания на съдовете на ретината. Камерата открива още възпалителни и туморни заболявания. Изследването се прави и с направление по линия на здравната каса, както и на свободен прием. За него идват пациенти от цялата страна, каза д-р Златарова. Процедурата е сравнително кратка - не продължава повече от десетина минути.
Тези дни офталмологът открил дистрофия на макулата, което се оказало наследствено заболяване, при 11-годишно дете от Варна. "Наблюдаваме и наша 20-годишна пациентка, която е с това заболяване от 7 години. Правили сме изследвания и преди, сега ни предстои да сравним резултатите, които ще направим с новия апарат", допълни и управителят на Очна болница д-р Драгомир Драганов.
Дигиталната камера е на стойност 34 000 евро и не е единствената апаратура от този вид в града. В Очна болница обаче като общинско здравно заведение, имат претенциите, че до голяма степен осъществяват и социалната политика на общината. Дарението на японския посланик е и във връзка с отбелязването на 50-годишнината от възстановяването на българо-японските дипломатически отношения.
Източник: в. "Позвънете новини" |