Курсът включва 24 лекционни и 6 практически упражнения. В деня на връчването на сертификатите започна ново извънредно обучение. В него са предвидени и лекции по морелечение и таласотерапия от доц. Стамат Стаматов.
Курсът бе разкрит с решение на Академичния съвет на МУ - Варна, от 26 март 2007 г. по инициатива на доц. д-р Христо Бозов, съобщи ректорът проф. д-р Анелия Клисарова. За нас това бе празник и голяма победа. Не е далеч денят, когато тази свободно избираема специалност ще бъде регистрирана в Министерството на здравеопазването, увери тя.
За мен обучението по морска медицина е сбъдната мечта, призна доц. д-р Бозов, зам.кмет и ръководител на курса. Хората, които го завършват, ще бъдат много по-вещи при диагностиката и лечението на водолазните заболявания, морската болест, хипербарната оксигенация и други. Курсът е много актуален и във връзка с предлаганата високоплатена работа на сонди. От ВМА проявиха интерес да им организираме курс, те от своя страна ще ни пратят лектори по авиационна медицина, разкри доц. Бозов. Амбицията ни е освен специалност морската медицина да стане и дисциплина и за специализанти, каза още той. И някои ден по нея да има и докторанти.
Морската медицина има няколко клона. Хипербарната оксигенация са занимава с лечението на различни заболявания с кислород, морската медицинска експертиза - с освидетелстването за работа на вода, морската токсикология - с убождания и ухапвания от обитатели на морето, подводната медицина - медицинско осигуряване на водолазни спускания и други. Има и клон морска психология за оказване на специализирана помощ на пострадали при инциденти. На практика у нас няма достатъчно и добре подготвени медици, което нерядко води и до пропуски в лечението.
Основен принос за обучението имат доц. Бозов, бивш началник на Военноморската болница във Варна, д-р Димитър Ставрев, проф. Клисарова, ръководството на ВВМУ "Н.Й.Вапцаров" и др.
Източник: chernomore.bg