© | Десетина души бяха приети по спешност в клиниката по токсикология на Военноморската болница във Варна след консумация на диворастящи гъби през последните 3 седмици. Това научи в. "Черно море" от нейния началник доц. д-р Снежа Златева. За щастие смъртни случаи няма. Пациентите са се разминали само с остри храносмилателни смущения. Става дума за възпаление на тънките и дебелите черва, диария, повръщане и други. След овладяване на симптомите пациентите са изписани от болницата.
Времето е влажно и горите, торищата и полянките са осеяни с гъби. Хората трябва да престанат да ги берат, защото при попадане на отровен двойник опасността от фатален край е почти 99%, предупреди шефът на варненската токсикология.
Дори и след успешно лечение рисковете за здравето са много големи, тъй като остават увреждания на черния дроб, които променят начина на живот.
Практиката на токсиколозите показва, че и най-добрите познавачи бъркат зелената мухоморка с печурката и бялата мухоморка с младите сърнели. Мнозина се доверяват на народните методи за разпознаване, като например киснене в прясно мляко или търкане с чесън, но и те не са на 100% сигурни. С тях могат да се идентифицират по-малко отровните "бесни" гъби, но не и смъртоносните, категорични са специалистите. Освен това зелената и бялата мухоморка се различават трудно от неотровните, особено когато се берат млади.
Съветът на токсиколозите е да се консумират само култивирани гъби, взети от регламентираните търговски обекти. Те не отстъпват по вкус на горските, не са много скъпи, освен това са безопасни. Единственията проблем е, че не са подходящи за хора с проблемни стомаси.
Рисковано е също консервирането на дивите гъби, тъй като отровата остава и след затварянето им в буркани. |