Един ден Островът ще се освободи напълно от пристанищни дейности. Това е въпрос на време и узряване, но рано или късно неминуемо ще се случи. Това заяви проф. Иван Никифоров, ръководител на проектантския екип, който изработи Общия устройствен план на Варна. На състоялата се в морската столица 12-а среща на кметовете на големите балкански градове той представи визията за развитие, която е заложена в ОУП. Според архитекта на островната зона не трябва да има нито контейнерен, нито зърнен терминал.
Зърнен терминал на челото на Острова няма да има, обяви неотдавна кметът Кирил Йорданов. На дискусия с морския бранш и експерти по-рано бе взето решение, още щом ОУП стане факт, да започне процедура по неговата актуализация. Именно тя ще даде окончателно решение за мястото на зърнения терминал, който според варненските депутати от ГЕРБ би трябвало да бъде изграден на Острова. На този етап плановете за развитието на Варна-изток не срещат противоречия. Специалистите са категорични, че пристанището трябва да бъде поетапно освобождавано, за да се превърне в зона за отдих и атракции.
Според проф. Никифоров друг спорен момент в проекта на ОУП се очертава новият мост, който се предвижда да заобиколи местността Орехчето и минавайки между защитената зона по НАТУРА и с. Казашко, да се включи в републиканския път за Добрич. Архитектът отново потвърди, че планът има шанс да бъде приет до края на годината, ако последните съгласувателни процедури приключат по-скоро. ОУП не е догма и ако се налага, впоследствие в него могат да настъпят промени. В случай че те са радикални, ще е необходимо ново съгласуване с министерствата, предупреди проф. Никифоров.
С обща платформа гласът на големите балкански градове ще се чува по-добре в ЕС. Това обяви зам.-кметът на град Солун Спирос Пенгас в приветствието си към делегатите на 12-а среща за приятелство и сътрудничество на кметовете на големите градове на Балканите. Варна, която оглавява форума през първото полугодие на 2011 г., бе домакин на конференцията, започнала в понеделник. В нея се включиха представители на Лариса, Нови Сад, Истанбул, Анкара, Ялова, Тимишоара, Букурещ, Баня Лука, както и на София и Пловдив.
Чрез тясно сътрудничество, колективни действия и съвместни програми организацията се надява да откликне на проблемите пред развитието на големите градове. В декларация, приета на срещата, се поставя акцент върху децентрализацията, образованието и превенцията, развлекателните и спортни дейности за младежта.
От Солун, където преди 12 г. за първи път се проведе срещата, отправиха покана към Варна да участва в предстоящото през октомври биенале на средиземноморските страни. Гръцкият град претендира да стане столица на младите в Европа през 2014 г., затова заяви желание да се включи в театралния фестивал в морската ни столица. Сред делегатите на Балканската конференция пък зам.-кметът Коста Базитов потърси подкрепа за амбициите на Варна да стане европейска столица на културата през 2019 г.
Източник: в. Черно море