© Varna24.bg | | Глоба от 300 до 1000 лв. грози физическите лица, които изхвърлят боклуци на неразрешените за това места, включително и в случаите, когато битови отпадъци се изхвърлят в съдове за разделно сметосъбиране. Същата санкция е предвидена и ако гражданите не предадат на съответните площадки излезлите от употреба моторни превозни средства. Това става ясно от проектонаредбата за управление на отпадъците.Досега Варна нямаше подобен нормативен акт, но той стана задължителен за всички общини по силата на законови промени. Предстои съветниците да разгледат предложенията и да подложат текстовете на гласуване още на предстоящата сесия.
За "явно маловажни случаи на административни нарушения", установени в момента на извършването им, контролните органи могат да налагат глоби от 10 до 50 лв. срещу издаване на фиш на място. От 1400 до 4000 лв. пък е санкцията за отпадъци от черни и цветни метали, които се предават без декларация за произход. От 2000 до 5000 лв. може да струва на физическо лице нерегламентираното изгаряне или друга форма на третиране на отпадъци. За същото нарушение едноличните търговци или юридическите лица пък се наказват с имуществена санкция в размер от 1400 до 4000 лв. Фирмите ще отнасят подобна глоба и при изхвърлянето на боклуци на нерегламентирани места. Ако отпадъците са опасни, санкцията е от 10 000 до 50 000 лв. При повторно нарушение тя обаче може да скочи двойно - до 100 000 лв.
Между 3000 и 10 000 лв. е наказанието, което грози юридическите лица, ако не спазват разпоредбите за сметосъбирането, включително и разделното, ако нарушават регламента за транспортиране и третиране на отпадъците. Глобата важи и в случаите, когато фирмите извършват продажба на опаковани стоки, а не приемат без заплащане от крайните потребители използваните опаковки, става ясно още от проектонаредбата.
Тя въвежда строг регламент и по отношение на батериите и акумулаторите. Юридическите лица, които не предприемат необходимите мерки за разделното им събиране и третиране, могат да отнесат санкция до 10 000 лв. Търговците на батерии и акумулатори са задължени да осигурят в обектите си съдове за събиране на негодните вече артикули. Услугата трябва да бъде безплатна за гражданите. Подобен подход се прилага и по отношение на излезлите от употреба гуми. Събирането и предаването им за оползотворяване трябва да бъде организирано от самите търговци. Неспазването на това изискване крие риск да бъде наложена санкция между 3000 и 10 000 лв.
Източник: в. "Черно море" |