Има уверения от здравното министерство, че са заделени 2,6 млн. лева за болницата, с които тя да купи линейния ускорител. Средствата са част от 27-те милиона лева, които бяха спестени по програмата на ведомството за разширяване на онкологични отделения в страната, съобщава Дарик.
Министерството миналата година предостави на държавни болници 148 милиона лева за ремонти, ново оборудване и изграждане на онкологични кабинети. Парите бяха осигурени от Оперативна програма "Регионално развитие" и от бюджета.
Обещанието на управляващите бе, че ако при обществените поръчки от държавните болници бъдат спестени пари, те ще бъдат предоставени за оборудване на общински лечебни заведения. А онкоболницата бе първа в списъка на чакащите.
"Министерството ни уверява, че има един ресурс от 2,6 млн. лева, които са спестени от търговете за другите болници. Те ни ги предлагат и ние се съгласяваме", каза пред Дарик доц. Георги Кобаков, шеф на "СБАЛОЗ д-р Марко А. Марков".
На общинската сесия в понеделник местният парламент трябва да даде съгласието си онкоболницата да се включи в програмата и да усвои тези средства. Следващата стъпка ще бъде да се обяви обществена поръчка за линейния ускорител. Краен срок за усвояване на парите няма, но няма и време за губене, защото в края на годината тази програма се затваря. Това означава, че ако всичко върви по план, онкоболницата през следващите месеци може най-накрая да се похвали с линеен ускорител.
Лошото е, че парите, които здравното министерство планира да отпусне, няма да са напълно достатъчни за купуването на модерната апаратура. Цените на ускорителите вървят между 3 и 7 млн. лева. Но ще се мислят варианти за набавяне на допълнителни средства.
"Задачата ни е да се включим в програмата, защото можем и да изтървем парите. Ще се спрем на най-евтиния апарат", добави доц. Кобаков.
Ако онкоболница получи така необходимия линеен ускорител, за който от три години има изграден бункер, Варна до края на годината трябва да разполага с три модерни апарата.
До два месеца се очаква да заработи модерен онкоцентър на варненската болница "Св. Марина", който ще е оборудван с най-съвременна апаратура. Новият център ще обслужва безплатно регион с население от 2 млн. души и ще разполага с два линейни ускорителя. Финансирането на обща стойност 18,66 млн. лв. е по оперативна програма "Регионално развитие".