На общо събрание личните лекари от Варна и областта ще решат как ще се включат в националните протестни действия. Това съобщи за "Фокус" д-р Светлин Митев, председател на Сдружение на семейните лекари във Варна.
Общопрактикуващи лекари в областите Кюстендил, Велико Търново, Разград и Ямбол започнаха от днес ефективни протести срещу политиката в здравеопазването. Във вторник към националния протест, организиран от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, ще се присъединят и областите Ловеч, Перник, Пазарджик, Смолян и Сливен. Очаква се до края на седмицата ефективният протест да обхване цялата страна.
Д-р Светлин Митев допълни, че общото събрание на личните лекари ще се състои във вторник вечерта и вероятно в следващите дни до края на месеца ще има протест и във Варна.
Една от основните причини за недоволството на лекарите е служебният рамков договор, който дава право на здравното министерство и здравната каса да разпределят еднолично парите за здраве.
"От години насам преговорите, които се осъществяват с НЗОК, имат своите дефекти. Няма добре работещи правила и всъщност използваните механизми не дават необходимия резултат. Здравната каса се държи като монополист, а напоследък и министерството - със своите корекции в наредбите, без да се вслушва в нашите предложения, довежда нещата отново до такова монополно състояние. Няма правила - дава се разумно предложение, а отхвърлянето става с едно "не". Като механизми на въздействие за наредбите на министерството единственият възможен начин е публикуване на страницата на проектодокументи.
Съответно в 14-дневен срок ние изпращаме нашите предложения с мотиви защо искаме конкретни детайли в текстовете да се променят и нищо. Няма обратна връзка. Здравната каса не обръща внимание на това, което се иска. Това води до правила за работа, които са неудобни за лекарите и не дават по-добри здравни ефекти за пациентите", коментира д-р Светлин Митев. Според него, проблеми има и при текстовете, свързани с диспансерното обслужване на пациентите, което касае пряко общопрактикуващите лекари предимно. По думите му, общопрактикуващите лекари настояват за промяна в политиката за вземане на решения в здравеопазването, както и промяна на някои текстове в нормативната уредба.