До края на месеца поставят безплатни силанти на децата във Варна

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
14:19 / 04.11.2019
3288
До 30 ноември тече кампания за поставянето на безплатни силанти на зъбите на деца от 5 до 8-годишна възраст във Варна. Всеки родител може да избере специалист и запази час за процедурата

Силантите са дентални материали, които се поставят върху дълбоките ямки и вдлъбнатини (фисури) на дъвкателните повърхности на постоянните зъби и образуват много тънък, гладък и твърд защитен слой.

Защо се поставят силанти?

Кариесът на дъвкателните повърхнини на постоянните зъби е най-чест в сравнение с кариесът, който се развива на другите зъбни повърхности. Силантите предпазват тези дъвкателни повърхности от развитието на зъбен кариес, като образуват гладка и твърда бариера между зъба и бактериите в зъбната плака, прилепена здраво върху него. Освен това силантите спират разрастването на вече появили се кариеси. Силантите са 100% ефективни и могат да редуцират кариесите до 70%. Масовото им прилагане започва през седемдесетте години на 20 век. Най-подходящият период за поставянето на силанти е до две години след пробива на постоянните зъби.

Как се поставят силанти?

Поставянето на силанти е бързо, лесно и безболезнено за детето:

1. Зъбът се почиства с машинна четка.

2. Следва предварителна химична обработка със специален гел за няколко секунди.

3. След това зъбът се измива с вода и се подсушава.

4. Силантът се поставя със шприц на тънък слой в ямките и фисурите на постоянния дъвкателен зъб.

5. Силантът се втвърдява под действието на светлина от дентална лампа и образува предпазен щит.

6. Детето може да се храни и да пие веднага след поставянето на силанта.

Силантите могат да престоят в устата на детето и повече от две години. Те могат да се подновят по всяко време, ако не са вече на мястото си. Силантите са млечнобели на цвят и могат да се наблюдават от близо и от родителите. Те не се виждат, когато детето се смее или говори.

Безплатното поставяне на силанти на първите постоянни молари в рамките на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца спестява:

• страдания на детето, които се свързват с правенето на пломби

• време и пари на родителите

Запомнете че комбинацията от:

• редовно посещение при лекаря по дентална медицина

• правилната устна хигиена два пъти дневно с флуорна зъбна паста и четка

• дъвченето на дъвка без захар след хранене

• използването на зъбни конци за почистване на междузъбното пространство

• флуорна профилактика - само след консултация с лекаря по дентална медицина

• правилния подбор на храни и напитки

• поставянето на силанти

Притежава огромен потенциал да елиминира зъбния кариес при децата!

Защо постоянните дъвкателни зъби се нуждаят от специална защита?

Постоянните молари и премолари имат на дъвкателните си повърхности дълбоки ямки и вдлъбнатини (фисури). Първите постоянни зъби, които пробиват са първите кътници - шестите зъби. Те пробиват зад последните временни детски кътници. Постоянните зъби пробиват с по-ниска здравина (минерализация) на емайла си. В устата емайла "узрява" (матурира) и до две години след пробива достига своята максимална твърдост. Матурацията се извършва благодарение доставката на необходимите минерали от слюнката. Фисурите на дъвкателните зъби са с най-различна анатомична форма и дълбочина и често са много тесни. Понякога емайла в тях "узрява" много по - бавно през тези две години. От друга страна е невъзможно натрупаната в тях зъбна плака (колонии от бактерии) да бъде премахната с четка и паста за зъби. Бактериите образуват киселини, които причиняват кариес. Зъбният кариес влияе върху възможността на децата да се концентрират и да учат; върху развитието на речта им; върху избора им на подходящи храни, които да облекчат страданието; върху ежедневните им дейности; върху самоуважението им. Именно поради това, че пробиват първи и най-рано се излагат на агресивните фактори в устата, и поради анатомичните особености шестите зъби най-рано развиват кариес. Ако той не се лекува навреме се развиват усложнения и накрая се стига до изваждането им!

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Арменската общност във Варна отбеляза 180 години от създаването н...
Какво ще бъде времето идната седмица във Варна вече е ясно, вижте...
Коледният базар на пл. "Независимост" във Варна се завърна 
Роботът Ема: Новото лице на Варненската библиотека
Ето какво ще е времето днес във Варна
Коледна инициатива за нов дом за кученцата във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).