Според документа, в световен мащаб за изминалата година щетите от бедствия реално възлизат на близо 200 млрд. долара. Доброволци от Червения кръст, участвали в спасителните акции в Добрич, Мизия и Варна след наводненията през лятото, са на мнение, че гражданите не знаят как да реагират в първия момент на бедствието.
Според Николай Тодоров културата на населението е показателна за това как то ще се отнесат към риска от бедствията.
"Разликата в културата и възприятието на хората е много важно за това как ще се отнесат към риска и какви ще са последствията от тези рискове", каза той.
По думите на Пламен Веселинов, доброволец, който е помагал на пострадалите от наводненията в Добрич и Мизия, държавните институции, които имат грижата да информират населението за евентуална опасност, не трябва да пренебрегват факта, че хората не знаят как да се справят с бедствието.
"Много от тях не си бяха взели документите, не бяха изключили тока, не се бяха подготвили по отношение на животните, които са много важни за тях. На пръв поглед е просто, но е съществено важно", каза той.
Мартин Заков е бил от групата на доброволците, които оказваха помощ след наводненията в Западна Грузия. Ето част от разказа му.
"На втория ден се оказа, че щетите не са чак толкова големи, защото още в първия момент за къщите с разрушени покриви съседите са се притекли на помощ и са съдействали покривите да бъдат оправени. Хората, които е трябвало да бъдат евакуирани, не са евакуирани от службите за гражданска защита, а от съседите. Просто помощта е дошла от хората и имайки културата да знаят какво може да им се случи, те се бяха справили с бедствието", каза той.
В момента тече европейската кампанията " Устойчивост при бедствия", която има за цел да информира и подготвя обществото за действията им по време на евентуална опасност.
Източник: Дарик