© Impact Press Group | | Снимка Архив | Доброволци ще почистват парк "Златни пясъци" край Варна по случай Националния ден на природните паркове. Приборката е планирана за събота от 10 часа със сборен пункт чешмата на Аладжа манастир. За желаещите да се включат в инициативата ще бъде осигурен транспорт в 9:30 ч. на спирката срещу Община Варна. Организаторите ще раздават найлонови чували и ръкавици. До момента молба за участие са заявили 130 души, заяви един от варненските координатори Красимира Аскерова. Кампанията за почистване, подобряване и обновяване на инфраструктурата и маркировката на маршрутите и местата за отдих се организира за четвърти пореден път от Международната природозащитна организация WWF. Инициативата ще се проведе в общо 11 природни парка на територията на страната. Очаква се в инициативата да се включат хиляди доброволци, като посланието на природолюбителите е "Те не могат. Ти можеш". Паркът "Златни пясъци" е най-малкият от природните паркове в страната. Намира се на 17 км североизточно от морската столица. Той е разположен успоредно на морския бряг и обгражда едноименния курортен комплекс. Посланик на природния обект е варненският певец Теди Генев. Организаторите на националното почистване заявиха, че Камен Воденичаров също ще подкрепи инициативата, очакват потвърждение за присъствие от рап изпълнителя Мишо Шамара.
В списъка за почистване освен "Златни пясъци" са и парковете Витоша, Рилски манастир, Врачански Балкан, Русенски Лом, Странджа, Шуменско плато, "Българка" край Габрово, "Сините камъни" край Сливен, "Персина" край Белене и Беласица. По данни на организаторите тези природни обекти се посещават от над 10 млн. туристи годишно.
Националният ден на природните паркове се проведе за първи път през есента на 2007 г. Тогава над 1000 доброволци събраха 12 тона боклук в природните паркове на България. Пластмасовите опаковки се оказаха сред най-често срещаните отпадъци, изоставени сред природата, алармират от Международната организация.
При второто издание на инициативата през май 2009 г. са се включили над 2300 доброволци, а при третото са били вече 3000. Участниците са събрали над 30 тона отпадъци за двете години. Освен това природолюбителите са ремонтирали кътове за отдих и пътеки за хора с увреждания, помогнали са за изграждането на мостчета по някои от най-популярните маршрути.
Източник: "Позвънете: ВестникЪт" |