Варна отдавна се нуждае спешно от нова модерна Инфекциозна болница. Всички са запознати с условията на съществуващата клиника и трудностите, които изпитват както пациенти, така и отличните медицински специалисти, които работят там.
Репортер на Varna24.bg попита председателя на Комисията по здравеопазване към НС и народен представител на "Продължаваме Промяната“ от МИР-3 Варна доц.д-р Антон Тонев стои ли на дневен ред изграждането на нова Инфекциозна болница във Варна и защо се налага да събираме капачки, за да купим детска линейка, която също е крайно необходима за морската столица.
Публикуваме коментара без редакторска намеса.
"Факт - в България няма частна инфекциозна болница. Втори факт - оставена инфекциозната дейност и борбата с инфекциозните болести на принципа на заплащане на извършена дейност, много напомня на това да започнем да плащаме на пожарникарите за гасен пожар. Счита се в противоречие, че това да няма пожари и да няма инфекциозни взривове не е в интерес на превенторите на тези опасности , каквито са и пожарникарите и специалистите по инфкциозни болести.
В момента комисията по здравеопазване, на която аз съм председател в Народното събрание, тече дебат да изведем да изведем инфекциозните болести извън обсега на заплащането по здравна каса на дейности да го разделим на две. В едната част то да остане като стимул за добре свършена работа, но да получи и национална подкрепа, защото това е политика на държавата.
Особено след ковид ние видяхме как с една болест ние трябва да се справяме в национален мащаб.
По отношение на нова Инфекциозна болница нямам някаква нова информация, която да споделя с вас. Имаме планове да подпомогнем наличната Инфекциозна болница с целеви средства, с които да се подобрят условията. Те са крайно остарели и несправедливи по отношение на останалите специалисти, които работят във Варна. В Инфекциозна болница работят едни прекрасни специалисти и използвам случая да им благодаря за всички усилия през последните две години.
Що се отнася до детската линейка, има едно противопоставяне, че в България има недостиг на средства и се налага постоянно обществото да събира и дотира здравната система с нетрадиционни форми, каквато е събирането на капачки.
Истината е, че във всички доста по-развити общества от нас имат форми на събиране на средства за различни инициативи. Изказванията "Защо се налага да събираме?" поставят два негативни знака. Единият е върху недостига на средства в системата, а вторият, че се е наложило това да се прави.
Според мен гледната точка трябва да бъде обратната, и тя е, че е хубаво да стимулираме обществото да споделя своите приходи и да помага на здравната система, която в нито една страна не е завършена и перфектна и винаги има с какво да се помогне. Когато обществото може да помогне, то е добре дошло.
Самото общество и здравните заведения може да подсказват за тези нужди и да работят по-добре с общинската, областна и държавна власт, за да бъдат тези нужди максимално компенсирани. Не е правилно, че ще дойде един процес, в който след 5 години ние няма да имаме нужда от подпомагане на здравната ни система. Здравната ни система трябва да бъде адаптивна и ние трябва да имаме това търпение към нея, защото обикновено догонва нашите нужди, а трудно може да ги предполага и да изисква обществото да инвестира превантивно в нея. В този момент при липса на такава нужда това ще бъдат едни не добре изхарчени средства", коментира доц. Тонев.