Става дума за основната реконструкция и обновяване на емблематичната сграда на бившия Дом на транспортните работници. Преди време това беше направено само за предното тяло, където сега се помещава Изпълнителна агенция "Морска администрация" - Варна.
По-голямата част от сградата (второ и трето тяло), която включва голямата концертна и кинозала и прилежащите помещения, остана затворена в продължение на дълги години поради липса на средства за капиталов ремонт. В. "Черно море" припомня, че тя е в активите на ДП "Пристанищна инфраструктура" със статут на публична държавна собственост и миналата година бе включена в инвестиционната програма на териториално поделение "Пристанище Варна" за цялостното й преустройство.
Получи се известно забавяне на проектирането заради възникнали проблеми с конструкцията на сградата от високите подпочвени води, обясни Румен Арабаджиев. Вече е намерено инженерно решение за решаване на проблема чрез съвременни способи за дрениране на водата, която създаваше реална опасност за компрометиране на цялата конструкция, включително и на предното тяло, където сега е ИА "Морска администрация"- Варна. Това ще позволи изграждането на подземен паркинг.
Ще бъде спазено архитектурното изискване сградата външно да не бъде променена. Вътре ще има ново разпределение, което ще стане с железобетонни и леки конструкции. Зрителната зала ще бъде запазена с над 120 седящи места, само намалена във височина, и ще се използва като многофункционална, включително за репетиции на танцовия състав на Областната дирекция на полицията.
В обновената сграда ще бъдат разположени важните експлоатационно-оперативни центрове на ДП "Пристанищна инфраструктура". Това са информационният център за обслужване на корабите, системата за управление и ръководството на корабния трафик, ситуационният център на съвета за сигурност на интегрираното пристанище Варна , центърът за мониторинг на СНО (средствата за навигационно осигуряване). Тук ще се помещава и Транспортната библиотека, която разполага с изключително богат фонд, като за нея ще бъдат заделени 500 кв. м площ с осигурен отделен достъп за граждани и т.н.
Цялата реконструкция на сградата ще бъде извършена със собствени средства, които са в размер на над 3 млн. лв. Сега с окончателното приключване на проекта предстои получаването на разрешително за строеж и избор на изпълнител. Шефът на ДППИ - Варна, не се ангажира с конкретен срок за приключване на строителството, което ще продължи повече от една година. Причината е, че още никой не може да каже дали след търга няма да последва обичайното в много случаи обжалване. Реалистичните очаквания са през следващата година Варна вече да има своята нова емблема, Морския дом. А сградата, в която сега се помещава териториално поделение "Пристанище Варна", най-вероятно ще бъде предоставена за офиси на морски агентийски фирми, допълни Румен Арабаджиев.