От обширната информация например става ясно, че себестойността на един театрален зрител във Варна е близо четири пъти по-висока от средната за страната. Ако за Варненския театър театралният фен излиза 87 лв. на представление, в Народния театър е 23 лв., а в Пловдивския - 20 лв. Ако сравним Варна и Пловдив ще видим, че разликите са съществени. В Пловдивския театър за първото полугодие са изиграни 109 представления, а край морето - само 55. В усреднени стойности залата в града под тепетата е имала пет пъти повече пълняемост и т.н.
На другия полюс според изнесените от министерството данни обаче стои Държавната опера в морската столица. На фона на предходната статистика Варненската опера стои завидно добре в сравнение с останалите оперни театри. И тук за сравнение пак може да се използва Пловдив. Там са изиграни 45 представления, а тук, във Варна - 64. Зрителите на оперни спектакли в южния град са два пъти по-малко и ако себестойността на едно представление в Пловдивската опера е близо 218 лв., то във Варна е 81 лв.
Общо взето, Операта гони челните места в класацията, а Драмата е някъде в дъното, поне ако вярваме на изнесените данни. Друг е въпросът относно установените от инспектората на министерството преразходи. Според запознати в подобно на ТМПЦ финансово състояние са и всички останали сцени в страната, а някои дори били по-зле. Неотдавна шефката на Операта Даниела Иванова коментира пък, че 15-те процента възвръщаемост, която се изисква от министерството, е непосилна. За драматичните театри обаче исканата възвращаемост е 50 на сто.
Източник: Днес +