Една част от парите се отпуска за осигуряване на подходяща и ефективна държавна културна инфраструктура, допринасяща за развитието на устойчиви градски ареали, социално включване и равен достъп на групите в неравностойно положение. Средствата ще се използват и за ремонт, реконструкция, доставка на подходящо оборудване, одити за енергопотребление и мерки за енергийна ефективност. От отпуснатата финансова помощ са предвидени средства за обновяване на сгради на културни институции, които са държавна собственост в управление на Министерството на културата. Сградите са: Драматичен театър "Адриана Будевска" в гр. Бургас, Национална галерия за чуждестранно изкуство в гр. София, Национален музей на българското изобразително изкуство (НХГ), Русенската опера (пл. "Света Троица" 7), Драматичен театър "Стоян Бъчваров" в гр. Варна, Национално училище за музикално и танцово изкуство "Добрин Петков" в гр. Пловдив, Професионална гимназия по полиграфия и фотография в гр. София, Оперно-филхармонично дружество в гр. Русе (ул. "Алеи Възраждане" 1), Национален политехнически музей в гр. София, Национално училище за музикално и сценично изкуство "Панчо Владигеров" в гр. Бургас, Драматично-куклен театър "Васил Друмев в гр. Шумен, Оперно-филхармоничното дружество в гр. Бургас, Сатиричен театър "Алеко Константинов" в гр. София, Концертен комплекс "България" в гр. София, както и Националният исторически музей.
Втора част от безвъзмездната финансова помощ е предназначена за подкрепа на паметници на културата (културни ценности) от категория национално и световно значение. Парите са за подкрепа съхраняването и опазването на националното и световно културно наследство, възстановяване, консервация, опазване, реставрация, експониране, оборудване, въвеждане на техники и програми за интерпретация и анимация и др., за подобряване на съпътстващата туристическа инфраструктура, необходима за нуждите на паметниците на културата. Финансирани са: църквата "Свети Георги" в с. Арбанаси край Велико Търново и Ески джамия - гр. Стара Загора.
Третата част от безвъзмездната финансова помощ се отпуска за организиране на събития с регионален и национален обхват и въздействие, допринасящи за развитието на устойчив културен туризъм. В тези събития се включват: международни фестивали; събития, свързани с инициативата "Европейска столица на културата"; етно фестивали; театрални фестивали; регионални градски фестивали; съвременни градски фестивали; кулинарни фестивали; фестивали "Средновековна България" и "Антична България"; песенни фестивали; фестивали, свързани с модерното изкуство; фестивали на музеите и историята; оперни фестивали; младежки фестивали; фестивали на водата; фестивали на занаятите, традициите и декоративните изкуства.