Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Държат под око над 130 развъдника на комари във Варненско
Автор: Екип Varna24.bg 08:59 / 21.02.2012Коментари (0)864
© Impact Press Group
Над 130 основни биотопа (развъдници) на комари има във Варненския регион, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Рискови по отношение на инфекциите, пренасяни от тях, са курортните комплекси Златни пясъци, Св. св. Константин и Елена, Камчия и Шкорпиловци, местностите Черноморец и Фичоза, Морската градина, Аспаруховият парк, деретата във Варна, блатата около Казашко, Езерово, Страшимирово, Разделна, Белослав и Фериботния комплекс, лонгозните гори по поречието на река Камчия в близост до селата Старо и Ново Оряхово, Пчелник, Венелин, Горeн чифлик, Гроздьово и Цонево, около язовирите "Николаевка", "Аспарухово" и други. Особено важно е в тях борбата с комарите да се води в подходящото време и с оптимален подбор на ларвицидни и имагоцидни методи и биоциди, напомнят от РЗИ - Варна.

За биотопите се поддържа картотека с досиетата им, съдържащи данни за водоизточниците, землищата и залетите площи в декари. Те подлежат на ежегоден контрол, тъй като съществува риск комарите да пренесат различни трески, особено малария.

Тези насекоми са особено чувствителни спрямо температурните колебания. Развитието им започва при средномесечни температури около 20 градуса. Препоръчват се 2 - 3 ларвицидни обработки в периода след първото разлюпване на комарните яйца. Имагоцидните дезинсекции трябва да покриват пролетно-летния сезон. Обикновено са 3 - 6 на брой. Използват се методите на топлия и студен аерозол.

В България до 1991 г. са установени 39 вида кръвосмучещи комари, а през 2011 г. е доказано наличието на още един - азиатския тигров комар. Те принадлежат към подсемействата anophelinae (маларийни) и culicinae (немаларийни) с общо 7 рода.

Азиатският тигров комар произхожда от Югоизточна Азия и принадлежи към т. нар. екзотични за Европа видове. Въпреки своята топлолюбивост е силно приспособим и в умерените ширини преживява неблагоприятните месеци, като силно снижава жизнените си функции. Открит е в Белгия, Швейцария, Унгария, Сърбия, Албания, Италия, Франция, Турция, Гърция и Румъния. Преносител е на треските денга и чикунгуня, характерни за тропическите райони. Климатичните промени и човешката дейност са го принудили да вирее в нови, неестествени места. В Европа комарът е пренесен чрез транспортни средства - кораби, самолети и други.

Приспособен е за живот в крайбрежни и крайречни зони, около плавателни канали, рибарски пристанища и други райони за риболов, депа за складирани гуми, центрове за търговия с вносен посадъчен материал и декоративни растения, влажни битови биотопи, някои от които силно замърсени с отпадъци, в това число и животински, съобщиха още от РЗИ - Варна.

Източник: в. Черно море









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Реформи в БДЖ
Лято 2025
51-ото Народно събрание
Поскъпване на хранителните продукти
Интегриран градски транспорт на Варна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: