Макар минералните извори да са изключителна държавна собственост, разкриването и стопанисването на находището до момента е извършвано именно от военния завод. Още докато министър на екологията беше Долорес Арсенова предложих да прехвърлят стопанисването на извора на името на министерството. Тогава обаче категорично ми беше отказано, защото нямало полза от него, спомня си Стойков. Той определи изземването като скрита приватизация и национализация. Според него щом е било необходимо някой да експлоатира извора, това успешно е можело да бъде и военното предприятие. Според сключения договор с пловдивската фирма „Аквабул", годишно от извора могат да се черпят до 94 608 кубика вода, при експлоатационен дебит от 3 л/сек.
Срещу отдаването на извора за експлоатация в държавната хазна са влезли еднократно 80 000 лева. За всеки добит кубик пък фирмата трябва да плаща левовата равностойност на 3,27 долара. Определеният срок на концесията е 25 години.
На терена на завода ще трябва да се изгради и бутилиращо предприятие с директна тръбопроводна връзка от сондажа. Съгласно сключения договор той се задължава да осигури инвестиция в рамер на 1,1 млн. лв. за първите 2 години от срока на концесията. Именно поради тази причина в началните 12 месеца не се дължи никакво плащане. До момента никой не е идвал нито да гледа терена, нито да обсъжда с нас как ще строи завод, каза Стойков. Той добави, че единствено са получили нареждане да осигурят достъп на новия стопанин през терена на предприятието до водоизточника.
Решен съм да обжалвам на всяка инстанция. Омръзна ми да взимат от предприятието всичко, което може да се продаде, заяви Стойков. Към момента управителят на ТЕРЕМ- "Флотски арсенал" очаква становището по случая на Комисията за защита на конкуренцията.
Източник: в. "Позвънете новини"