"За съжаление има енергия, която се отклонява от средствата за търговско измерване по един или друг начин. В района на Варна регистрираме едни от най-високите показатели на отклонена и неизмерена електроенергия", съобщиха от Е.ОН България. Голяма част от кражбите стават във вилните зони, търговските обекти и хотелите. За да се бори с енергийния бандитизъм компанията е поръчала доставка на специализирани еталони за разкриване на такъв род кражби. Привлечени са специалисти от дирекция "Енергиен Контрол" и допълнително са пренасочени служители от "Регионален обслужващ център" - Варна. Според влезлите в сила преди три седмици промени на общите условия, при кражба ще се начислява ток не за три, а за шест месеца назад.
За тази година Е.ОН България ще инвестира около 27 млн. лв. във Варненска област. Средствата ще бъдат насочени за подобряване на мрежата за средно напрежение и мрежата за ниско напрежение, подмяна на електромери и изнасянето им на границата на частната собственост, присъединяване на нови клиенти и изкупуване на енергийни обекти, собственост на трети лица. Предвидена е модернизация на кабелната линия, свързваща подстанциите "Юг" и "Център" във Варна. Предстои и реконструкция на мрежата за ниско напрежение във вилна зона "Изгрев" както и модернизация на възловата станция "Повеляново". Компанията обаче обмисля да инвестира и в строежа на ветропаркове. "В момента оценяваме различните възможности за реализация на пилотни проекти, които включват и пет мегаватови проекта в района на Шабла.
"Е.ОН заема шесто място в Европа по инсталирани мощности за производство на енергия от вятър, но до края на 2010 г. има амбицията да е сред водещите пет компании. За достигането на тази цел са предвидени инвестиции във ВЕИ (възобновяеми енергийни източници) в размер на 6 млрд. евро. В случай че сегашните пилотни проекти са успешни, бихме искали да видим част от тези вложения и в България и ще търсим възможности за реализирането на по-големи инвестиции", коментираха от Е.ОН - България.
"Е.ОН България Продажби" АД е задължено да изкупува по преференциални цени цялото производство от ВЕИ. Тези разходи се покриват от тарифите на крайното потребление.Засега обаче по-скъпият ток не се разпределя на свободния пазар, където работят най-големите фирми. Някои клиенти на високо напрежение плащат само малка част от тези разходи, защото купуват директно от обществения доставчик - "НЕК" ЕАД.
От Е.ОН България предлагат да се приложи изравнителен механизъм, с който разходите по изкупуването на ВЕИ и високоефективно комбинирано производство ще се разпределят пропорционално върху всички потребители и няма да се допускат такива изкривявания на пазара. Дългоочакваното либерализиранена пазара на електроенергия в България засега е само на документи. За да са налице условия за по-добър бизнес в енергийния сектор, трябва да има конкуренция не само в крайната част на веригата при електроразпределението, но и в предхождащите го части.
В следващите 5 - 7 г. се очакват промени за по- ефективното използване на електроенергията и увеличаване на дела на енергията от ВЕИ. Най-подходящите региони за строеж на ветропаркове обаче са в слабо заселени територии. Там липсва подходяща за големи инвестиции инфраструктура. Това означава, че трябва първо да се налеят сериозни суми за неколкократно увеличение на капацитета на преносната и разпределителната мрежа, както и да се изградят нови трансформаторни мощности в тези региони.
Източник: в. "Морски Труд"