През 2008 г. Е.ОН България значително подобри дейността на отдел „Енергиен контрол" и, в сравнение с предходната година, увеличи повече от три пъти проверките, които засягат незаконната употреба на електроенергия в Североизточна България.
През изминалата година специалистите от отдел „Енергиен контрол" са извършили 40 498 проверки и са установили 1714 нарушения. Нарушителите са заплатили общата сума от 1 923 608 лева, въз основа на Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителните мрежи на Е.ОН България Мрежи АД.
През 2007 г., са направени 12 637 проверки, като са регистрирани 761 нарушения на обща стойност от 931 541 лева.
„Данните показват две неща. Първо, че специалното обучение, което преминаха служителите ни, е подобрило значително ефективността им при разкриване на подобни незаконни деяния. Вторият извод е, че кражбата на електроенергия се движи в много високи граници, в сравнение с други европейски страни. Освен, че нанасят сериозни финансови щети на компанията, кражбите ощетяват нашите коректни клиенти и водят до влошено качество на услугата", отбеляза председателят на Управителния съвет на Е.ОН България, г-н Гюнтер Шуберт.
Подобрените резултати са постигнати благодарение на взаимните усилия на специалистите от отдел „Енергиен контрол", полицията и прокуратурата. Неправомерното присъединяване към електроразпределителните мрежи или неправомерното въздействие върху уредите за търговско измерване, които водят до потребление на електрическа енергия, без същата да се отчита и съответно заплаща от потребителите, са инкриминирани деяния съгласно разпоредбите на Наказателния кодекс на Република България, при констатирането на които се образува досъдебно производство.
Е.ОН България винаги ясно е заявявала, че ще продължи да води политика на нулева толерантност по отношение на потребителите, неправомерно ползващи електрическа енергия, като ще оказва и за в бъдеще пълна подкрепа и съдействие на органите на полицията и прокуратурата при разкриване на подобни престъпни деяния. Съгласно българския Наказателен кодекс за извършителите на тези престъпления е предвидено наказание до 3 години лишаване от свобода и глоба до 10 000 лева.