Смяната на статута е лесна
Ако в Морската градина беше строено това, което беше разрешено, паркът на варненци трябваше да разполага с едва ли не най-богатата в света база за културна, социална и спортно-възстановителна дейност. За съжаление обаче, това изобщо не е така. Сдружението "Зелена Варна" любезно предостави архивни снимки, които ярко илюстрират разликата между замисъл и изпълнение на няколко обекта. Всъщност, дали те изобщо се замислени да изпълняват някакви обществени функции, или това от самото начало е било само параван, всеки може сам да прецени. Табелата на сградата в края на алеята преди завоя под спирка "Почивка" ясно показва, че по документи тя е била предназначена да е "център за съвременно изкуство". Съседната пък е трябвало да бъде спортно-възстановителен център. И в двата случая не е известно те да са изпълнявали първоначалните си функции. Друг ярък пример е т.нар. бизнес център между ресторант "Хоризонт" и Делфинариума. Какъв бизнес се върти там, какви сделки се сключват, си е пълна мистерия, която си остава скрита зад затворените високи порти на тази "обществена" сграда. Според юристи и проектанти с опит промяната на предназначението на една сграда на определени етапи от строителството й не e никак сложно, особено за някои определени инвеститори. Не е известен случай, в който строеж в Морската градина да е спрян заради това, че е изгубил публичния си характер.
Арх. Христо Топчиев: Това са си жилищни блокове
Темата за маскираното като "обществено" застрояване на Морската градина беше специално поставена на вниманието на областния управител Данчо Симеонов от протестиращите срещу последното орязване на парка граждани. "Реално погледнато, и в момента в Морската градина не би трябвало да се строят жилищни сгради. Там обаче те се водят спортно-рекреационни, възстановителни и всякакви центрове, в които и сега, ако искате, можете да си закупите апартамент. Какво е направила местната власт, за да ги спре ? Защото всички знаем, че това там са едни всъщност блокове, които не би трябвало да се случват на това място!", заяви на среща със Симеонов арх. Христо Топчиев. Областният управител предпочете да приеме въпроса му като риторичен и не му даде никакъв отговор.
Кметът и областният искат нови "обществени" сгради
Практиката в Морската градина да се строят солидни сгради под формалния претекст, че ще изпълняват някакви обществени функции, буквално беше бетонирана на последната сесия на варненския общински съвет.
Мнозинството на ГЕРБ в местния парламент прие правила, които допълват все още неприетия нов Общ устройствен план и допускат съвсем законно строителство в по-голямата част на парка. Може би единственият довод, който изтъкнаха в своя подкрепа привържениците на разрешаването на нови сгради, е, че те ще се ползват от варненци за спорт, отмора и развлечение.
Кметът Кирил Йорданов и областният управител Данчо Симеонов почти в един глас защитиха тезата, че строителството в Морската градина трябва да се разреши именно за да може да се изградят нови обществени сгради. За съжаление, никой от тях, както и от групата съветници на ГЕРБ, прокарали решението за това през съвета, не е коментирал как ще се справи с проблема със смяната на статута на постройките, позволени с тази презумпция.
Източник: в. Народно дело