© | | Бивши и настоящи студенти от ТУ - Варна: | виж още | |
Едва 30% от турските студенти, които учат във варненския Технически университет, успяват да минат през всички години на следването, да издържат успешно изпитите и да се дипломират. Тази цифра изтъкна проф. Овид Фархи - ректор на ТУ-Варна, за да опровергае твърденията за лесни и дори фалшиви български дипломи, издавани у нас на чуждестранните студенти. Обвиненията бяха използвани от турското посолство в България като повод за искане Съветът за висше образование на Турция да спре легализирането на дипломи от български вузове.
За опасността това да стане проф. Овид Фархи предупреди Министерството на образованието още на 28 юни 2012. Към писмото си до министър Игнатов той приложи и кореспонденцията между институциите в Турция, в които се говори за ограничаване на мобилността на турските студенти и преустановяване на признаването на дипломи от България. Проблемът на практика е още от миналата година, когато Турция е въвела приравнителни изпити и тест за ниво на завършилите у нас. Според проф. Фархи зад всичко това стоят интересите на все по-големия брой частни университети в Турция.
Проверката на истинността на една диплома става чрез запитване в съответния ВУЗ, както навсякъде по света. Аз отговарям писмено на всяко такова запитване. Освен това истинските дипломи имат печат и холограми, а в електронния регистър на МОМН също може да се провери легитимността им, обясни проф. Фархи.
В Националния център по информация са получени 57 запитвания за дипломи на турски студенти, завършили през 2011 г. Нито една от тях не е била фалшива. През миналата година в български университети са се дипломирали едва около 80 студенти от Турция. За сравнение само в ТУ-Варна всяка година започват обучението си около 130.
Проф. Фархи недоумява и защо българската държава продължава да ограничава приема на студенти от страни извън Европейския съюз в наши ВУЗ-ове. "Имаме изисквания към тези кандидати, като например успех от средното образование. При положение, че те искат да учат и си плащат немалка такса за това без да получават и лев субсидия от страна на българската държава, подобно ограничение е нелогично. Тези, които не могат да се справят - отпадат в процеса на обучението", категоричен е той.
"Българската държава трябва да стане зад висшето образование, защото то е една от малкото конкурентоспособни области у нас", коментира ректорът на Техническия университет във Варна. |