Бивши и настоящи студенти от ТУ - Варна: | виж още |
|
Проблемът на практика е още от миналата година, когато Турция е въвела приравнителни изпити и тест за ниво на завършилите у нас. Според проф. Фархи зад всичко това стоят интересите на все по-големия брой частни университети в Турция.
Проверката на истинността на една диплома става чрез запитване в съответния ВУЗ, както навсякъде по света. Аз отговарям писмено на всяко такова запитване. Освен това истинските дипломи имат печат и холограми, а в електронния регистър на МОМН също може да се провери легитимността им, обясни проф. Фархи.
В Националния център по информация са получени 57 запитвания за дипломи на турски студенти, завършили през 2011 г. Нито една от тях не е била фалшива. През миналата година в български университети са се дипломирали едва около 80 студенти от Турция. За сравнение само в ТУ-Варна всяка година започват обучението си около 130.
Проф. Фархи недоумява и защо българската държава продължава да ограничава приема на студенти от страни извън Европейския съюз в наши ВУЗ-ове. "Имаме изисквания към тези кандидати, като например успех от средното образование. При положение, че те искат да учат и си плащат немалка такса за това без да получават и лев субсидия от страна на българската държава, подобно ограничение е нелогично. Тези, които не могат да се справят - отпадат в процеса на обучението", категоричен е той.
"Българската държава трябва да стане зад висшето образование, защото то е една от малкото конкурентоспособни области у нас", коментира ректорът на Техническия университет във Варна.