Метеорният дъжд е започнал на 4 октомври и ще продължи до 7 ноември, но на 21 октомври е неговата кулминация.
Метеорният поток в тази нощ ще се вижда като проблясващи точки, след които тлее следа. Метеорите ще навлизат с голяма скорост в атмосферата на Земята и следователно ще се нагряват повече, затова ще са по-ярки и по-светли, буквално бели.
Повече метеори ще се виждат във втората половина на нощта. По-качествено ще се открояват метеорите в небето извън населените места, където т.нар. светлинно замърсяване няма да разваля фона за астрономическата атракция.
Частиците носят името на съзвездието Орион, наричано от народа у нас Рало или Ралица. Орионидите са сред петте най-мощни метеорни потока.
Халеевата комета дава два метеорни потока годишно. Другият поток се нарича Аквариди и е активен през май. Този месец е пикът на Орионидите, които всъщност са активни от 4 октомври до 14 ноември. Орионидите са един от петте най-активни метеорни потоци. Радиантът им е северно от съзвездието Орион, затова и са кръстени така. Тези падащи звезди обикновено са с почти успоредни траектории.
Група ученици, посещаващи курсовете по астрономия в НАОП - Варна заедно с техните учители ще наблюдават метеорния поток от базата на Обсерваторията в с.Аврен, за което се готвят от месец. Данните от визуалните им наблюдения ще бъдат обработени и изпратени на международната метеорна организация IMO.