Стояна Стоева от "Социалната Чайна" споделя пред камерата на RAI, че в нея младежите могат да обогатят своите социални, лични и комуникативни умения. Откриват позитивно отношение и могат да започнат своята първа работа.
От своя страна Ася Захариева, Алтернативно пространство ХАЛЕ 3 разказва, че младите прекарват все повече време пред компютрите, не излизат, не се занимават с този тип нещ, трябват много повече места като това.
Варна вече е опитвала да стане Европейска младежка столица през 2015, 2016 г. въпреки, че днес могат да се споменат някои неща за този район - България е една от най-бедните страни в Европа, тя се намира на най-ниските места в повечето изследвания за качеството на живот, се казва още в репортажа.
Представителят на Община Варна в УС на Сдружение "Варна - Европейска младежка столица 2017" Биляна Раева добавя, че страната ни е със социалистическо минало, нищо не се променя със скоростта, с която младите искат, а във Варна могат да се дадат примери, че има неща които се променят към по-позитивно с доста добри темпове, за разлика от други градове."
Морската столица на България разполага с минимум 24 социално заети фондации, 25 Фестивала за музика, театър, танци, изкуство. Общината може да бъде пример за България и Европа, разказва още Раева.