Към момента българските туристи са в различни дестинации, има и в чужбина, има и в България. Няма нещо по-различно тази година в сравнение с миналата. Това заяви за "Фокус" - Варна проф. Стоян Маринов, член на Управителния съвет на Варненската туристическа камара.
Той уточни, че има граждани, които предпочитат съседна Гърция, харесват условията там и затова са в гръцките курорти. "Има обаче и българи, които си предпочитат българското Черноморие, най-вече по-малките населени места, където има семейни хотели. Аз наскоро обикалях Северното Черноморие, започвайки най-на север от селата Крапец, Тюленово, Камен бряг и "Русалка". Там се чува само българска реч. Така, че това доказва, че част от българските граждани почиват в тези малки курортни селища", каца проф. Маринов. Що се отнася до големите комплекси, той каза, че там също делът на българските туристи както миналата и по-миналата година е около 10-15 %.
"Така е от десетилетия. Например доста млади българи предпочитат "Слънчев бряг" защото там има атмосфера на веселие, особено в южната част на курорта, където непрекъснато всяка вечер се организират някакви увеселителни събития и привличат млада българска публика. Доста приличен е и делът на българските туристи в курорта "Албена", който е построен специално за семеен туризъм. Там са българите със семейства и деца" обясни Стоян Маринов. На "Златни пясъци" също има български туристи, някои от тях почиват в собствени жилища, които са си накупили в апартхотелите, които са многобройни там.
"Така, че не можем да кажем, че българите ги няма по нашето Черноморие. Обикновено, както споменах, техният дял е около 10-15 % в малките курорти и малко повече в по-малките населени места", допълни още проф. Стоян Маринов.