Зад тази тенденция има здрава логика - мъжете по-често от жените излизат да работят в чужбина, затова и по-често откриват любовта извън родината си, коментира Любчо Любчев, шеф на "Обреди".
Сватбите във Варна през първото полугодие са 560 - отбелязва се спад, тъй като от януари до юли 2011-а сключените бракове са 601. Женитбите през миналия месец обаче са 128 - с 2 повече спрямо отчетените през предходния юли. Законодателни промени сложили край на израелските сватби у нас.
Преди бракосъчетавахме по 700 еврейски двойки, но сега режимът в тяхната страна се промени и тази практика секна, коментира Любчев. Той бе категоричен, че независимо от кризата традициите у нас още са живи. Вероятно решаваща роля за това имат родителите на младоженците, но преобладаващата част от тях държат да спазят обичаите. Неслучайно битовият ритуал, който се предлага в Обредния дом, се радва на голям интерес. В него взимат участие певци и танцьори от професионален ансамбъл, които поздравяват по нашенски и младоженците, и техните роднини. Всъщност това е и най-дългият ритуал за бракосъчетание, който продължава около половин час. Останалите процедури са по-кратки, но много държим да преминат при отлична организация. Това е повече от задължително за един толкова вълнуващ незабравим ден, обясняват професионалистите от "Обреди". Те разказват, че в старанието си да направят своето бракосъчетание по-специално, младоженците все по-често си казват "да" извън Обредния дом
Избират да се врекат във вярност под открито небе, край морето или в романтичната атмосфера, която предлагат някои ресторанти и хотели. Винаги държим обаче на мястото за церемонията да бъдат и националните символи - знамето и герба. Предлагаме и по-нестандартни решения за празничния ден, като тържество на луксозна яхта. Много двойки проявяват интерес, но впоследствие се отказват. В крайна сметка разходката в открито море не се понася добре от всички гости, а и при силен вятър морското вълнение може да помрачи сватбата. Освен това на яхтата няма условия да присъстват голям брой хора, което най-често променя плановете на влюбените, решени да поканят повече от 20 души, уточнява Любчо Любчев.
Според него на сватбите у нас обикновено присъстват 50 - 60 гости, но има и пищни тържества с по 200 присъстващи. Не липсват и заможни хора, които се осмеляват да поканят дори повече от 300 души.
През втората половина на миналата година доста от сватбите бяха твърде скромни. Вероятно под натиска на икономическата криза варненци не си позволяваха разточителни церемонии и свиха броя на своите гости до тесен кръг от 5 - 10 души. Сега сватбите отново си върнаха предишния блясък. Надяваме се, че това е признак за излаз от финансовите затруднения, коментират от "Обреди".
От там отчитат още, че в годините, когато младите хора предпочитат съжителството на семейни начала и смятат, че бракът е отживелица, все повече двойки се женят в присъствието на своите деца.
Около 40% от младоженците, които вече са се сдобили с наследници, правят децата си съпричастни на своето вричане. Сватбените символи обаче не са чужди на хората, които са създали семейство, преди да положат брачна клетва за вярност. Към 80% от тях носят венчални халки и без да са минали през Обредния дом.
Въпреки че предлагаме услуга за пръстени под наем, младоженците предпочитат да си купят, за да ги носят като знак, че са открили най-любимия човек.
90 на сто от булките залагат на класическото бяло,
когато избират своя сватбен тоалет. Времето на семплите и практични костюми явно отмина, тъй като сега модата диктува друг стил, показват наблюденията на екипа, който организира радостните ритуали в "Обреди". Младоженките масово обличат пищни официални рокли, които да ги превърнат в принцеси навръх най-щастливия им ден.
Източник: в. Черно море