Ендокринолог: Наблюдавайте децата си за проява на симптоми на диабет
Увеличават се случаите на диабет особено в групата на много малките деца под 5-годишна възраст. Това каза доц. Виолета Йотова ендокринолог към Военноморска болница - Варна. Тя обясни, че увеличението не е от този тип, по който се увеличават епидемиологичните заболявания, като грип и остри сезони инфекции.
Тя призова родителите да наблюдават децата си за проява на симптоми на диабет, като остра жажда, повишен прием на сладки течности и отслабване на тегло.
"За съжаление обаче няма опция да се направи профилактика на диабета в детска възраст, за това е добре да се наблюдава внимателно детето, за да не се направи късна диагностика", посочи специалистът. По отношение на статистиката доц. Йотова посочи, че средногодишно между 30 и 40 деца от региона са новозаболели.
Тя обясни, че диабета се отчита на 100 000 деца, като покачването е с около 3% всяка година. Доц. Валентина Йотова посочи, че всъщност увеличението на заболелите е стъпаловидно и то не е така рязко, както при останали болести. Специалистът заяви, че хората не трябва да смятат, че това е увеличение от вида "тип ураган", а тенденция, която се наблюдава отчетливо в последните 50 години в световен мащаб като България не прави изключение от общото правило.
По отношение на това дали храната и начинът на живот влияе върху развитието на диабет доц. Йотова посочи, че е много важно да се прави разграничение между диабет от първи и втори тип. Тя обясни, че диабетът от първи тип се дължи на загуба на собствена секреция на инсулин не е свързан с начина на хранене и движение.
Втория тип диабет, който лекарите преди са наричали "старчески", който обаче се диагностицира често във възрастта под 18 години определено е свързан с начина на хранене и живот, като цяло. Ендокринологът посочи, че системната консумация на сладки и мазни храни, съчетано с липсата на движение определено води до зачестяване на това заболяване. Поради тези фактори в последните години се наблюдава и прескачане на поколения при диабет. Йотова обясни, че има случаи, при които бабата или дядото са болни от диабет, но техните деца са здрави, а внуците им на 14-15 години развиват болестта.
Доц. Валентина Йотова коментира, че благодарение съвременните методи за лечение на болестта най-тежките усложнения следствие на болестта, като ослепяване, ампутиране на крайници, инсулти и др. са останали в миналото. По думите й обаче има хора, които все още отказват да се лекуват по традиционните методи и при тях положението е неспасяемо. "За щастие повечето хора вече гледат наистина много сериозно на това заболяване и избягват да се лекуват с алтернативни методи, като билки и отвари, които само влошават състоянието им", каза още ендокринологът.
Източник: Радио "Фокус"