В условията на криза рязко са паднали цените на енергоизточниците, подчерта министър Димитров. Като пример той каза, че продажната стойност на енергията на специализираната борса в Гърция е паднала над два пъти. Като допълнителни аргументи той приведе и рязко падналите цени на петрола и въглищата, като за някои видове те са редуцирали стойността си над 2 пъти. "В тези условия очевидно, че се сменя рамката и би трябвало да търсим нови решения", заяви Димитров. В тази връзка енергийният министър постави искане към Е.ОН да подготви своя антикризисна програма. Димитров посочи, че едва след като компанията подготви реалистичен доклад, трябва да се проведе нова среща и да се обсъжда поносимо за хората увеличение в създалата се ситуация. По думите му, от Е.ОН добре разбирали, че настоящата криза е особена и е трудно да се предскаже след 4 месеца в каква посока ще тръгнат пазарът и цените. И двете страни обаче са отворени да търсят по-приемлив скок на цените, ако изобщо се налага такъв. Стана ясно обаче, че от Е.ОН дори и не са мислили за подобна програма до момента.
Шуберт не се ангажира с никакви конкретни срокове, в които дружеството може да я разработи. По думите му, се изисквало време, за да се запознае с цялостната картина за състоянието на компанията и пазара. Като най-силния аргумент за исканото увеличение Шуберт посочи повишението в цените на доставките, както и увеличението на разходите за заплати. В тази връзка енергийният министър отново посочи, че в условията на криза необходимостта от инвестиции не е достатъчен аргумент за повишение на цената. "Всички разбираме, че два пъти да се удвои инвестиционната програма, пак няма да е достатъчно. В години на възход тя може да е по-амбициозна, но в години на кризи трябва да има стагнация на тази инвестиционна програма. От Е.ОН ще потърсят вътрешни резерви за сдържане на ръста на разходите с ясното разбиране, че не са ни модерни съоръженията, с които се работи", каза Димитров.
Той не пропусна да отбележи, че от своя страна от енергийния доставчик са поставили на масата като част от исканията си разрешението на казуса с ВиК-Добрич. От дружеството неколкократно заплашват водното предприятие, че ще му дръпнат шалтера заради неплатени сметки. Не е подминат и конфликтът с НЕК, както и очакванията, които Е.ОН има от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Петър Димитров е уверил ръководството на Е.ОН, че държавата също ще направи необходимото, за да има по-евтин ток за населението. По веригата вече се търсели резерви, за да се намали цената до входа на електроразпределителната компания.
Източник: в. "Позвънете новини"