В нощта на 10 срещу 11 септември количеството валежи паднали на територията на град Варна са в порядъка на 37 литра на квадратен метър. Поради тази причина се въвежда в изпълнение Плана за защита при бедствия, като целта е ефективно и бързо отстраняване на нанесените щети по инфраструктурата основно в район "Приморски“ и качествено възстановяване, става ясно от заседанието на Общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия.
Както ви съобщихме тези дни обаче това е далеч от нормата и няма да реши проблема със засушаването, предизвикано от жежките юли и август. По данни на Националния институт по метеорология и хидрология, Хидроложка информация и прогнози, средни месечни стойности на валежа [mm] за периода 1993-2008 за месец септември, във Варна са 71.
От НИМХ, филиал Варна, става ясно, че валежите в района на Варна са едни от най-слабите в страната. Най-много вали през юни и ноември (по около 50 l/m2), а най-сухо е през август - септември, когато валежите са не-повече от 30-32 l/m2 месечно.
Най голямо количество валеж е регистрирано на 20 август 1951 г. В този ден над Варна се е излял незапомнен дотогава проливен дъжд, придружен от гръмотевична буря, който е продължил над 9 часа, почти без прекъсване. Валежът бил на няколко вълни, като на моменти за минута се извалявали по 3 l/m2. Дъждът продължил и на 22-ри, като за тези два дни в метеорологичната станция във Варна било измерено количество 292 l/m2.
От Националния институт по хидрология и метеорология, клон Варна предупредиха, че според прогнозата следващите по-силни дъждове ще са в периода вторник-четвъртък следващата седмица.