Трима представители на Коалиция „За да остане природа в България" представиха проблемите с шест защитени зони - Странджа, Иракли, Камчийски пясъци, Калиакра, Рила и Пирин.
Според еколозите се нуждаят от спешни действия за прекратяване на нарушенията, позволявани от българските институции при строителството на нови обекти и ски и морски курорти.
От Коалицията призоваха Комитета по петициите да настоява пред Европейската комисия за откриване на спешни наказателни процедури поради множеството нарушения на българското и европейското законодателство.
От "За да остане природа в България" настояват да бъде доведен докрай процесът по приемане на мрежата Натура 2000 в пълния й размер в България.
Това включва приемане на зона „Рила-буфер", както и допълване на някои зони за птиците до пълния им предложен размер.
Исканията на еколоците срещна разбирането на членовете на Комитета по петициите, които вече са добре запознати с проблемите на българската природа.
Комитетът по петициите взе решение да изпрати незабавно твърдо и настойчиво писмо до комисаря по околната среда и водите в Европейската комисия Ставрос Димас с настояване да не се бавят повече наказателните процедури по най-спешните и драстични проблемни случаи.
Освен това Комитетът по петициите ще поиска от Европейския омбудсман да разследва Европейската комисия за пасивната й позиция по отношение на нарушенията в България и бавната й реакция.
След заседанието Коалиция „За да остане природа в България" внесе нова петиция от български граждани, настояваща за спиране на незаконния лифт „Хижа Пионерска - хижа Рилски езера" в Рила и рекултивация на района.
Припомняме, че независимо от подадената преди повече от година в Европейския парламент петиция за недопускане на строителството на този незаконен обект, подкрепена от над 170 000 души, липсата на реакция от страна на българските институции позволи съоръжението да бъде пуснато в експлоатация.
Източник: news.bg