Факир на коктейлите от Варна и добричлийка сред финалистите в националното състезание за бармани
34 майстори на коктейлите от цялата страна пристигнаха във Варна за XVIII Национално състезание за бармани. В продължение на два дни те мериха сили в различни категории, като за първи път държаха и теоретичен изпит с 50 въпроса, съобщи Пенчо Пенчев, председател на Българската асоциация на барманите /БАБ/, която организира състезанието в Юнашкия салон във Варна.
Финалистите в надпреварата са Николай Панайотов от Варна в категория "Класика", Иван Атанасов от София в категория "Флеър", като двамата отиват на световното в Талин през октомври. Най-добър млад барман стана добричлийката Свилена Петрова, която ще представи България на световното за бармани до 27 г. във Франция.
Стартът бе даден с тест за наливане, в който всеки участник трябваше да отлее на око посочен от журито грамаж от 3 вида напитки. Извън конкурсната програма чевръсти младежи се надпреварваха в приготвянето на най-добро еспресо и капучино и в майсторско наливане на бира. Най-атрактивното шоу бе преди финала, когато майсторите забъркаха десертни коктейли в два стила - флеър и класик.
Призьорите в двете категории ще представят страната ни на Световното първенство за бармани през октомври в Талин, където ще се съберат представители от 73 страни. За да популяризира професията, БАБ прави и паралелно състезание за млади бармани до 27 г., като поема всички разходи на първенеца за участие в световната надпревара в този клас във Франция, каза Пенчев. Той обаче бе категоричен, че въпреки всички усилия на съсловната организация, кадровата криза е в апогея си и то не само у нас.
"Никой не иска да става барман, защото изискванията са много, заплатите не са високи, а и над определена възраст липсва перспектива", коментира за "Труд" многократният рекордьор на Гинес. Според него въпреки лавината от оферти, у нас трудно се намират дори начинаещи бармани, готови да работят съвестно за 800-900 лв. нетна заплата и 5% от оборота.