© Varna24.bg | | След Русе, Видин и Варна стана убежище за фармацевти, завършили образованието си в Украйна. 6 души са назначени вече на работа в голяма аптечна верига, съобщи Рада Пехливанова, председател на районната колегия на фармацевтите в областта. Министерството на здравеопазването (МЗ) признава масово украинските дипломи на базата на двустранно споразумение. Проблемът е, че фармацевтичното образование в тази страна е по-различно от българското. И немалко от завършващите там не могат да разчитат рецепти, обясни Пехливанова. Според нея е крайно неприемлива идеята и за откриването на втори фармацевтичен факултет в Софийския университет. Факултетите у нас са достатъчно много - в София, Пловдив и Варна, какъв е смисълът от създаването на още един, попита риторично тя.Недоволството на варненските фармацевти срещу приетия законопроект за лекарствените продукти в хуманната медицина, който предвижда неспециалисти да продават в аптеките, остава. Преговорите с МЗ продължават, но надеждата за постигане на компромис е почти нулева. Има недоволство и от оторизирането на Изпълнителната агенция по лекарства да изпълнява едновременно функции за контрол и за издаване на разрешения. В същото време се пренебрегва Висшият съвет по фармация.
Как може Турция и Македония, които не са членки на ЕС, да се съобразяват с евроизискванията, а ние - не, попита Пехливанова. Обидно е в аптеките да се допускат хора с уговорката, че няма да правят определени неща. Наскоро бях на проверка в аптека, в която работеше учителка с бяла престилка. Какво толкова, интелигентна съм, защо да не мога да се справя с работата, обясни ми тя. Като че ли никой не си дава сметка, че фармацевтите са тесни специалисти, които не могат да бъдат току-така заместени. Добре че няма смъртни случаи, коментира шефката на варненските фармацевти.
Според нея неразбориите в нормативната уредба се отразяват много негативно на съсловието. Вече съм подписала 4-5 отчислителни бележки на млади кадърни колеги, които пожелаха да се реализират в чужбина. Много е жалко кадрите ни се принуждават да работят за чужди пациенти, обобщи Пехливанова.
Ще припомним, че фармацевтите протестират от месеци срещу законопроекта за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Те настояват за реално въвеждане на обществено начало в провеждането на лекарствената политика, като държавата приеме съсловните и пациентските организации за партньор и спре да ги пренебрегва. Искат гаранции и за защита на здравето и живота на пациентите от неквалифицирани услуги и отпускане на лекарствени продукти в нерегламентирани обекти. Съсловието желае да узнае също истината за целите и цената за обществото на предстоящата реформа в ценообразуването на лекарствените продукти. |