В изложбата са показани знамето и емблемата на ротата, командния й състав, униформите и въоръжението на нейните доброволци. Запечатани са моменти от изпълнението на бойната служба, стрелковата подготовка, тренировките и ученията, участията в паради. Посетителите могат да научат интересни подробности от казармения живот - участието в спортни турнири, отбелязването на различни празници и дори създаването на параклис в гарнизона в Гермерсхайм.
Фотоизложбата е организирана от Националния военноисторически музей по повод 60-тата годишнина на Рота 4093 и в София тя предизвика огромен интерес сред посетителите на музея.
В Парк-музей "Владислав Варненчик" таблата ще бъдат подредени в залата за временни експозиции до края на месец февруари 2012г.
Повече за Рота 4093 - Българската национална доброволческа рота 4093 е формирана на 20 октомври 1951г. с генерална заповед N 53, издадена от Главната квартира на военното командване на Американските въоръжени сили в Европа, чрез които тя е включена в структурата на Северноатлантическия пакт.
Сред инициаторите за създаването на рота 4093, просъществувала 14 години е председателя на Българския комитет на европейското движение и главен секретар на Международния селски съюз д-р Г.М.Димитров.
Постоянният състав на ротата е от 200 войници, разпределени в 4 взвода, предназначени за охрана на поверените обекти и 1 взвод администрация.
Първият български командир на ротата е лейтенант Стефан Бойдев, който стои на чело на ротата от създаването й до април 1952г. На 17 април 1952г. на негово място е назначен лейтенант Борислав Байчев, бивш капитан от българските военновъздушни сили. Последният командир на ротата от март 1957г. до разформироването й е Димитър Вълов Кръстев.
По време на 14-те години от съществуването на рота 4093 през нея на ротационен принцип преминават над 2500 българи.
Мисията на ротата приключва през 1964 година заради съкращения в армията.