Подлезът между сп. "Явор" и покрития плувен басейн е в окаяно състояние, жалваха се граждани. Проверка на в. "Черно море" показа, че съоръжението, което доскоро се ползваше за паркинг, може да възстанови доскорошните си функции. Договорът с вече бившите стопани бил подписан още през 1996 г. от администрацията на район "Приморски". След като срокът на контракта изтекъл, община Варна възлага грижата за съоръжението на общинското предприятие "Управление на проекти и озеленяване". Към момента именно то поддържа близо 200 места за платено паркиране в центъра на Варна, както и паркинга до жп гарата.
Разчитаме предприятието да стопанисва подлеза, докато приключи процедурата за концесия на всички подлези в града. Тя трябва да гарантира обезопасяването и ремонта на съоръженията, разясни Теодора Трендафилова, шеф на общинската дирекция "Общинска собственост, икономика и стопански дейности". Според нея икономическите анализи за концесията вече са готови и тези дни трябва да бъдат разгледани от ресорните комисии към Общинския съвет.
Междувременно шефът на "Управление на проекти и озеленяване" Стоян Аргиров коментира, че възстановяването на паркинга в подлеза между сп. "Явор" и бензиностанция OMV ще зависи от калкулацията на необходимите за целта разходи. Точните разчети ще покажат дали инвестицията си струва. При наличието на паркинги край блоковете в кв. "Чайка" може да се окаже, че няма мераклии, които да ползват паркоместата в подлеза. Ще проучим обаче каква би била ползата например от отдаването на места за месец, уточни Аргиров. Докато той пресмята какво ще му струва да сложи бариера, камери и кабинка за дежурствата на поне четирима охранители на паркинга, гражданите, които ползват подлеза, роптаят заради плачевното му състояние.
Откакто паркингът спря да функционира, всичко е в пълна разруха, оплаква се варненка. Тя разказа в редакцията ни, че парчета мазилка едва не са се стоварили върху нея. Разминах се на косъм... Като по чудо мазилката не рухна върху главата ми, жалва се гражданката. Докато подлезът беше паркинг, имаше охрана. Да минаваш оттам бе безопасно за пешеходците и най-вече за учениците, за които това е единственият сигурен начин да пресекат булеварда с натоварения трафик. Щом вдигнаха бариерата и махнаха решетките, изведнъж се оказа, че лампите буквално са изтръгнати и съоръжението се превръща в микросметище. В момента 80% от мраморните плочи на облицовката са изпопадали. Дано подлезът да си намери стопанин преди началото на новата учебната година, защото в противен случай при липсата на осветление ще бъде изключително опасен за децата, особено през зимните месеци, коментира още будната варненка.
Източник: в. "Черно море" |