Търсенето на сляпо било загуба на време
Основният въпрос, на който родителите на удавения Радо искат отговор в рамките на делото, е защо Петър Калвин, който е бил там и е видял силуета на детето им във водата, не е скочил веднага да го извади, а е повикал по телефона друг спасител от сушата. "В този случай направих това, което трябваше - извиках човек с екипировка. Защото без маска под водата да слезеш, е все едно късоглед човек да чете без очила. А колегата успя да дойде достатъчно бързо - от момента, в който двамата младежи ми извикаха, че момче се е удавило, до идването му бе изминала около минута и половина", коментира в съдебната зала Калвин. След намирането на тялото спасителят извлякъл Радо по вода. "Нямаше как да го кача на лодката, защото беше отпуснат. И двамата щяхме да се обърнем. Лодката е пълен боклук - обръща се лесно при всяка вълничка. Плаващ леген. Купена е, колкото да се каже, че имаме лодка за постовете", коментира подсъдимият, който е спасител от 1991 г. насам.
Думите му, че водата е била мътна по това време и заради това е било по-разумно да се обади на екипиран спасител да извлече удавника, бяха потвърдени и от останалите разпитани спасители. А биреният дъх бил потвърден от съдебномедицинска експертиза, според която съдържанието на алкохол в кръвта на спасителя било 0,96 %. "Предната вечер бях на рожден ден и от там е алкохолът", обясни Калвин.
Родителите искат 160 000 лв. кръвнина
Родителите на удавения Радо бяха конституирани от съда като граждански ищци. Още в началото на заседанието те поискаха кръвнина от Петър Калвин в размер на 160 000 лв. Докато изслушваха показанията на старшия спасител и неговите колеги, реагираха на коментарите, че никой не гледа цвета на кожата, когато някой има нужда от помощ и се дави. Майката Гинка Узунова само поклати глава в знак на несъгласие. Тя е убедена, че заради ромския произход детето й не е получило адекватна помощ във фаталния юлски ден.
Лекарки спринтират по жежкия пясък
Освен липсата на адекватно оборудване на спасителните постове по варненските плажове се оказва, че лекарите и сестрите от медицинските пунктове следва да спринтират по парещия пясък с оборудването си, за да стигнат до пациентите. Това пък разкри по време на делото спасителят Детелин Колев, на когото Калвин звъннал за помощ и който само минута след като приел сигнал, се хвърлил във водата и намерил Радо. Още докато го влачил към брега, младежът разбрал, че удавникът няма пулс. "На 7-и пост няма медицински пункт. Има, но на 300-400 метра. При такава ситуация ние звъним по мобилния на колегите спасители, а те съобщават на доктора, който трябва да прибяга до нас. В случая ставаше въпрос за жена на средна възраст, а времето беше доста горещо", коментира Детелин.
Източник: в. Народно дело